Pożyczka. Jak zadłużać się z głową?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 18:00
Polacy masowo biorą pożyczki. Padł rekord: firmy pożyczkowe udzieliły w sierpniu bieżącego roku o 27,3 procent więcej pożyczek niż w sierpniu 2021 roku - podało Biuro Informacji Kredytowej.  
Warto wiedzieć, po jakie pożyczki dziś sięgać
Warto wiedzieć, po jakie pożyczki dziś sięgaćFoto: wutzkohphoto/ shutterstock

Jak wynika z tego samego raportu, w ostatnim czasie wzrosła także wartość udzielonych pożyczek, o 29,3 procent. Część z nas wciąż korzysta z tak zwanych chwilówek


Więcej pożyczek

- Można przypuszczać, że coraz wyższe koszty życia zmuszają więcej osób do korzystania z takich pożyczek - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. - Są to głównie pożyczki krótkoterminowe na przykład do 30 dni, co nie ma większego przełożenia na koszt pożyczki dla kredytobiorcy i wydaje się ona tania.

Przy małych kwotach, na krótki termin - koszty wydają się niskie, bo wynoszą do kilkudziesięciu złotych. Mimo przepisów, które ograniczają m.in. maksymalne oprocentowanie takich pożyczek, może jednak pojawić się problem. - Może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie spłacić pożyczki w terminie, a okres jej spłaty będzie się przedłużał - zauważa specjalista. - Do tego może jeszcze dochodzić dobieranie dodatkowej kwoty. To jest niebezpieczne. Wtedy pożyczka, która miała być tania, po roku może się okazać droga, bo wzrosły jej koszty. 

Rekordowy sierpień

Średnia wartość udzielanych pożyczek w sierpniu tego roku wynosiła 2.337 zł i była na poziomie średniej wartości pożyczki udzielonej w tym samym miesiącu ubiegłego roku. W sumie w sierpniu udzielono pożyczek o łącznej wartości 865 mln zł. To najwyższa miesięczna wartość pożyczek udzielonych przez firmy pozabankowe od stycznia 2017 roku. 

Pożyczki są zaciągane na różne cele, a sierpień to wyjątkowy miesiąc w roku, zwłaszcza w gospodarstwach domowych, gdzie są dzieci. - Jest to nie tylko okres wakacyjny, gdzie są wydatki związane z wyjazdami na wypoczynek, ale także czas przygotowań do zbliżającego się roku szkolnego - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Do tego dokładają się rosnące koszty życia.

Zobacz także: 

 

Lepiej odłożyć, niż pożyczać

W kwestiach pożyczek eksperci są zgodni: lepiej jest zaoszczędzić odpowiednią sumę pieniędzy, niż się zadłużać. Zdarza się jednak tak, że pieniędzy potrzebujemy natychmiast i pożyczka jest tu jedyną drogą. Popularność "chwilówek" polega na tym, że są dostępne od zaraz, a procedura ich uzyskania nie jest specjalnie skomplikowana. Wiele osób dlatego wybiera pożyczki spoza systemu bankowego.

Przy wyborze oferty pożyczki warto je porównywać i sprawdzać, a decydując się na pożyczkę w parabankach, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. - Należy dobrze przeczytać warunki udzielenia pożyczki. Sprawdzić, ile mnie to będzie kosztowało, co się stanie, jeżeli nie spłacę zadłużenia w terminie - radzi gość Czwórki. - Bo mimo regulacji dotyczących maksymalnego poziomu oprocentowania i maksymalnego poziomu prowizji, a także kosztów pozaodsetkowych, wszystkie te pożyczki mogą okazać się drogie. Warto sprawdzić nie tylko ich koszt w optymistycznym wariancie, ale także tym pesymistycznym.


Posłuchaj
14:39 Czwórka/Dajesz Radę - pożyczki 29.09.2022.mp3 Jarosław Sadowski z firmy Expander o pożyczkach ( Dajesz Radę/Czwórka)

 

Spirala zadłużenia

Jak podkreśla specjalista, najgorzej, gdy pożyczkę bierzemy na spłatę wcześniej już zaciągniętego zadłużenia. W ten sposób można wpaść w spiralę zadłużenia. Zaciągamy coraz droższe pożyczki na spłatę poprzednich. Długi się kumulują, naliczają się nowe odsetki i prowizje.

- Zdarzało się, że z kilkuset złotych robiło się zadłużenie o kwocie nawet kilkudziesięciu tysięcy. Należy unikać sytuacji, w których zaciągamy droższe pożyczki na spłatę tych poprzednich - zauważa Jarosław Sadowski. - Zdecydowanie lepiej rozmawiać z bankiem czy instytucją, w której mamy pożyczkę, i albo wydłużyć okres kredytowania, albo wziąć wakacje kredytowe. Co istotne - przed zaciągnięciem pożyczki zawsze dokładnie sprawdzajmy wszystkie parametry i dopytujmy o szczegóły.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Jarosław Sadowski (główny analityk firmy Expander)

Data emisji: 29.09.2022

Godzina emisji: 14.07

aw/pj/kor

Czytaj także

Parabanki - jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 12:10
- Zawsze, gdy chcemy pożyczyć pieniądze, a nie możemy uzyskać kredytu bankowego, to dwa razy się zastanówmy, czy te pieniądze są nam na pewno potrzebne - powiedział w radiowej Jedynce ekspert rynku finansowego Jarosław Sadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kredyt. Jak się bronić przed wzrostem rat?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 18:00
Jeśli masz kredyt to ostatni czas nie jest dla Ciebie zbyt spokojny. Stopy procentowe w Polsce rosną, a w konsekwencji tego rosną raty naszych kredytów. Czy da się coś z tym zrobić?
rozwiń zwiń