Przechowywanie danych. Czy "chmura" jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 16:00
- Miejsce w "chmurze" nigdy się nie kończy, więc zapisujemy w niej coraz więcej danych. Warto jednak przyjąć założenie, że jeśli już coś raz "wyślemy" do internetu, to prawdopodobnie zostanie tam na zawsze - mówi specjalistka od cyberbezpieczeństwa Joanna Wziątek. 
Z tzw.chmurą, czyli serwisami i usługami, które zamiast naszych lokalnych urządzeń wykorzystują ogromne serwerownie do przechowywania i analizowania danych, mamy do czynienia niemalże wszędzie.
Z tzw.chmurą, czyli serwisami i usługami, które zamiast naszych lokalnych urządzeń wykorzystują ogromne serwerownie do przechowywania i analizowania danych, mamy do czynienia niemalże wszędzie.Foto: aorpixza/Shutterstock.com

Od poczty na popularnych portalach, gdy korzystamy z przeglądarki internetowej, gdy logujemy się na "serwer pocztowy" - z technologią "chmur" spotykamy się na każdym kroku. Pod tym pojęciem kryją się serwisy i usługi, które zamiast naszych lokalnych urządzeń wykorzystują ogromne serwerownie do przechowywania i analizowania danych. - Wszystko, co wysyłamy do "chmury", jest jeszcze kopiowane w serwerowniach, więc nawet w przypadku katastrofy, kataklizmu czy pożaru powinniśmy mieć backup danych. Gorzej, że może stać się i tak, że oprócz nas do dokumentów będą też mieć dostęp inni użytkownicy - ostrzega gość Czwórki. - Bo my, jako użytkownicy końcowi, właściwie nie mamy żadnego wpływu na to, jak bezpieczeństwo danych jest zapewnione i kto ma do nich wgląd. W większości wypadków w bezpłatnych serwisach, które oferują dużo wolnego miejsca, klucz do "odszyfrowania" danych jest w posiadaniu firmy, która te usługi dla nas świadczy. W dużych firmach bezpieczeństwo jest zachowane na dużym poziomie, ale to nigdy nie daje stuprocentowej gwarancji. 

Z "chmury" najczęściej korzystamy wtedy, gdy używamy smartfona. Każdy model takiego urządzenia wyposażony jest w rozmaite funkcje, które włączają się tuż po jego uruchomieniu: synchronizacja kontaktów, zapisywanie zdjęć, historia przeglądarki. To wszystko trafia gdzieś - na jakiś serwer. Jeśli z tego całkowicie zrezygnujemy, kiedy "utopimy" telefon, albo go zgubimy, stracimy całą jego zawartość. Dlatego nie należy przekreślać synchronizacji, tylko umiejętnie z niej korzystać.

Sprawdź też:

- Jestem ogromną fanką chmury i uważam, że dane w niej przechowywane są dużo bardziej bezpieczne niż te, które mamy w komputerze. Bo jednak stoi za tym sztab ludzi i specjalistów, którzy znają się na bezpieczeństwie danych i na przepisach prawa, i mają oprogramowanie, które chroni przed zdalnym dostępem i przed atakami hakerów - przekonuje rozmówczyni Marty Hoppe.

Posłuchaj
25:45 CZWÓRKA Dajesz rade - chmura 16^.11.2022.mp3 Dane w "chmurach" - jak je przechowywać i o czym pamiętać? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 14.07

kul/kor

Czytaj także

Aplikacja jak optometrysta. Czy smartfon zbada wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:50
Polacy stworzyli algorytm, który pozwoli zbadać wzrok za pomocą smartfona. To pierwszy taki projekt na świecie, który ma szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie korzysta się z telefonów komórkowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koszulka do ładowania telefonu. Ekologiczna i ekonomiczna

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 15:26
Czasy, kiedy baterie do telefonów wytrzymywały kilka dni, minęły bezpowrotnie. Dziś korzystamy z tylu aplikacji, że średnio telefon ładujemy raz dziennie. Problem zaczyna się, kiedy nie mamy gdzie tego zrobić, bo cały dzień jesteśmy w biegu.  
rozwiń zwiń