Aplikacja jak optometrysta. Czy smartfon zbada wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:50
Polacy stworzyli algorytm, który pozwoli zbadać wzrok za pomocą smartfona. To pierwszy taki projekt na świecie, który ma szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie korzysta się z telefonów komórkowych.  
Jak będzie działać aplikacja do badania wzroku?
Jak będzie działać aplikacja do badania wzroku?Foto: shutterstock.com/Antonio Guillem

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia na 600 obywateli powinien przypadać jeden optometrysta, co daje okrągłą liczbę 14 milionów specjalistów. Tymczasem na całym świecie znajdziemy ich tylko 330 tysięcy. Dysproporcja już teraz jest ogromna, a potrzeby szybko rosną. Długie wpatrywanie się w znajdujące się blisko obiekty, korzystanie z komputera, smartfona czy czytników niekorzystnie wpływają na nasz wzrok, prowadząc m.in. do krótkowzroczności. Badania wykazują, że w czasie pandemii znacząco wzrosła liczba osób, które mają problemy ze wzrokiem. Z krótkowzrocznością borykają się przede wszystkim dzieci i młodzież. Dzięki polskiej aplikacji wystarczy smartfon z aparatem, żeby zbadać swój wzrok. Aplikacja połączy nas także ze specjalistą, który stwierdzi, co dalej. - Wynalazek może być wykorzystany np. przez prywatne sieci przychodni, do których dzwonimy, gdy chcemy się umówić na badanie wzroku. Pacjent dostawałby wówczas kod referencyjny do bezpłatnego ściągnięcia aplikacji - tłumaczy jeden z pomysłodawców Mateusz Toporowicz. - Po zainstalowaniu jej na telefonie aparat w nim umieszczony zrobi sekwencję zdjęć twarzy. Z nich zaś, za pomocą sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości, wyciągać będziemy obraz oka i określać jego wadę.    

Kolejnym rozszerzeniem aplikacji będzie monitorowanie stanu oka. - Co jakiś czas będziemy przypominać o ponownym badaniu i jednocześnie monitorować i porównywać wyniki na osi czasu - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.

Słuchaj także:


Według WHO ponad 2 miliardy ludzi cierpi na różne schorzenia wzroku i duża część z nich nigdy nie była badana lub badana jest zbyt rzadko. Jak przyznaje współtwórca aplikacji, tworząc ten projekt, myślał o mieszkańcach Etiopii i Ugandy, gdzie okulistów nie ma, ale każdy ma smartfona.

Posłuchaj
04:19 CZWÓRKA Stacja Nauka - wzrok 10.10.2022.mp3 Aplikacja do badania wzroku - jak działa i kiedy będzie można z niej skorzystać? (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 07.10.2022

Godzina emisji: 12.45

kul/kor

Czytaj także

Radiologia. Diagnoza zanim pojawią się objawy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 14:30
- Naszym zdaniem radiologia to dziedzina, która jest inwestycją w przyszłość - przekonują studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz lekarze, organizatorzy Miesiąca Radiologii Polskiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz psa? Te aplikacje pomogą Ci zadbać o jego zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 18:20
Od dawna słyszy się o aplikacjach, które pomagają lekarzom diagnozować choroby i podpowiadają, jak dobrać odpowiednie leczenie. Czy na podobne apki mogą liczyć weterynarze i właściciele zwierząt domowych?
rozwiń zwiń