Misja zoo. "Jesteś gościem w domu zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 17:20
Do 6 do 13 marca potrwa 4. Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który ma przypomnieć o tym, jaką rolę w ratowaniu ginących gatunków mają współczesne ogrody zoologiczne. W akcji bierze udział 13 placówek w Polsce.
Ogrody zoologiczne współpracują ze sobą, m.in. prowadząc skoordynowaną hodowlę, aby zapewnić stabilne populacje zwierząt i są w ten sposób żywym bankiem genów. (zdj. ilustracyjne)
Ogrody zoologiczne współpracują ze sobą, m.in. prowadząc skoordynowaną hodowlę, aby zapewnić stabilne populacje zwierząt i są w ten sposób "żywym bankiem genów". (zdj. ilustracyjne)Foto: Jens Goos/Shutterstock.com

ZOOchowuj się!

11 marca przypada Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Tematem tegorocznego jest odpowiedzialna rekreacja w zoo, a hasło to: "ZOOchowuj się! Jesteś gościem w domu zwierząt". - Nieodpowiedzialne zachowania nadal zdarzają się w ogrodach zoologicznych i niestety nie należą do rzadkości. Z drugiej strony jednak przybywa odwiedzających, którzy nie wahają się, żeby w takich przypadkach zwrócić uwagę tym, którzy łamią regulamin - przyznaje Anna Tadra z warszawskiego zoo. - Ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że zwierzęta można dokarmiać, że można robić zdjęcia z fleszem, a nawet wchodzić do ich klatek, tak jak to było w przypadku osoby, która z główką kapusty wtargnęła na wybieg dla słoni.  

Zoo to nie menażeria

Tymczasem zoo nie jest już tym miejscem, którym było kilka dekad temu. - To nie jest menażeria, do której przychodziło się oglądać zwierzęta z całego świata pozamykane w ciasnych klatkach. Wraz z powstaniem ogrodów zoologicznych ich dyrektorzy zaczęli chronić ginące gatunki - wyjaśnia rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Dzięki współpracy placówek udało się m.in. odtworzyć populację żubra europejskiego.  

Zielona wyspa w sercu stolicy

W tym tygodniu urodziny świętuje także Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie - wielka, zielona wyspa w sercu stolicy. Za oficjalną datę powstania stołecznego zoo uznaje się dzień, w którym bramy ogrodu otworzyły się dla zwiedzających. Było to 11 marca 1928 roku. Pierwszym dyrektorem placówki został zoolog Wenanty Burdziński, potem jego miejsce zajął Jan Żabiński. W czasie wojny Jan Żabiński wraz z żoną w swoim domu na terenie zoo udzielali pomocy Żydom, przede wszystkim uciekinierom z getta. Za stworzenie azylu izraelski instytut Yad Vashem uhonorował Żabińskich, nadając obojgu w 1965 roku tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Dziś są oni także patronami zoo w Warszawie. 

Zobacz także:

mat. ilustracyjne mat. ilustracyjne

Nie daj się zwieść żyrafie

Oprócz misji chronienia ginących gatunków ważną częścią działalności ogrodów zoologicznych są także edukacja, rehabilitacja i rekreacja. - Chronienie gatunków opiera się na pięciu filarach. Tym najważniejszym jest oczywiście ich hodowla i rozmnażanie. Ale w tym roku skupiamy się przede wszystkim na odpowiedzialnej rekreacji - podkreśla Anna Tadra. - Do zoo przychodzi się, żeby na łonie natury pobyć ze zwierzętami. Ale zanim to zrobimy, koniecznie  przeczytajmy regulamin. Kontakt ze zwierzętami daje dużo pozytywnych emocji, zdarza się nawet współczucie. Ale to, że żyrafa spojrzy na nas pięknymi oczami i zamruga rzęsami, to wcale nie znaczy, że jest biedna i wygłodzona. Dlatego nie dokarmiajmy zwierząt na własną rękę. Ich dietą zajmują się fachowcy, a my możemy tylko zaszkodzić.  

Posłuchaj
14:13 CZWÓRKA Dajesz rade - zoo 06.03.2023.mp3 O misji ogrodów zoologicznych opowiada Anna Tarda z warszawskiego zoo (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Anna Tadra (Warszawski Ogród Zoologiczny)

Data emisji: 06.03.2023

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Ewolucja ZOO. Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:30
Ogrody zoologiczne do niedawna były traktowane jak "wystawa" egzotycznych zwierząt, ten obraz zaczyna powoli się zmieniać. Jaka funkcję pełnią we współczesnym świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orientarium w Łodzi z nagrodami. "Chcemy działać na rzecz zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 15:08
- Takie placówki mają dziś inne zadania niż przed laty. Staramy się dbać o dobrostan zwierząt, chronić zagrożone wyginięciem gatunki. Wierzymy, że kiedyś uda się przywrócić je naturze - zaznaczał Arkadiusz Jaksa, szef Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym.
rozwiń zwiń