Redakcja Polska

Zoo w Poznaniu pomogło około 200 zwierzętom z Ukrainy

26.12.2022 18:37
Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę zoo w Poznaniu pomogło już niemal 200 zwierzętom z zaatakowanego kraju – przypomniał w poniedziałek poznański magistrat. Ogród zoologiczny przyjął m.in. lwy, tygrysy i wilki - większość z nich pojechała już do azyli w innych krajach.
Lwiątko i tygrysiątko uratowane z Ukrainy
Lwiątko i tygrysiątko uratowane z UkrainyŹrodło: Facebook/Miasto Poznań

Zoo przygotowuje się do ewakuacji kolejnych ukraińskich zwierząt, zamierza też dalej pomagać potrzebującym właścicielom i opiekunom zwierząt na Ukrainie.

Rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła poinformowała, że obecnie w poznańskim zoo mieszka sześć uratowanych z Ukrainy tygrysów, cztery lwice, wilk i trzy niedźwiedzie - dwa brunatne i jeden himalajski. - Od 24 lutego przez nasz ogród zoologiczny przewinęło się znacznie więcej zwierząt, które trzeba było ewakuować z ogarniętego wojną kraju. Były wśród nich też karakale, lisy polarne, lampart, likaon czy małpa. Większość z nich znalazła już swoje miejsce w azylach i ogrodach zoologicznych w innych krajach, niektóre zostaną z nami - podała Chodyła.

Rzeczniczka podkreśliła, że ratowanie zwierząt nie byłoby możliwe bez wzajemnej pomocy wielu instytucji i osób. Poznańskie zoo ściśle współpracuje m.in. z Natalią Popową, która prowadzi azyl pod Kijowem, także z fundacją IFAW (International Fund for Animal Welfare) czy azylem Wildcat Sanctuary w USA.

Ewakuacja kolejnych lwów i lwiątek

Podała, że zoo przygotowuje się do ewakuacji kolejnych lwów i lwiątek, cały czas trwa tez pomoc działającemu pod Kijowem azylowi. Dlatego placówka prosi o pomoc: zbiera dobrej jakości suchą karmę dla psów, puszki z mięsem - dla ludzi i zwierząt. Potrzebne są także nowe koce i śpiwory, latarki, baterie, lampy solarne, świece oraz nowe polarowe bluzy, rękawice, skarpety i śniegowce we wszystkich rozmiarach.

Trud włożony w ratowanie zwierząt doceniają Ukraińcy. Za wsparcie udzielone przez poznański ogród zoologiczny instytucjom i osobom opiekującym się zwierzętami dziękował prezydentowi Poznania Jackowi Jaśkowiakowi mer Kijowa Witalij Kliczko. List z podziękowaniami wysłał również dyrektor kijowskiego zoo Kyryło Trantin.

- Obecny czas jest wyjątkowo trudny dla wszystkich. W związku z ekstremalną sytuacją zoo w Kijowie również przyjęło wiele zwierząt, głównie małych ssaków, ptaków i gadów. Niestety, nasze pomieszczenia są przepełnione i nie możemy pomóc dużym kotom, niedźwiedziom ani innym gatunkom o wyjątkowych potrzebach. Przed nami trudna zima - by ją przetrwać, musimy dobrze zarządzać naszymi środkami - napisał Kyryło Trantin.

Małgorzata Chodyła podkreśliła w imieniu zoo w Poznaniu, że pomoc ukraińskim zwierzętom będzie udzielana tak długo, jak będzie to potrzebne i możliwe. 


PAP/dad

"Wróg zrobi wszystko, by najbliższe dni były pełne ciemności". Zełenski ostrzega przed kolejnymi atakami

26.12.2022 10:22
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegł swych rodaków przed kolejnymi rosyjskimi atakami w ostatnich dniach tego roku. - Musimy zdawać sobie z sprawę, że nasz wróg zrobi wszystko, by te dni były dla nas ciężkie i pełne ciemności - podkreślił.

Skala zbrodni Rosjan na Ukrainie przeraża. "Odkrywamy katownie dla dzieci"

26.12.2022 14:25
Skala zbrodni, popełnionych przez Rosję na wyzwolonych terytoriach Ukrainy przeraża. Odkrywamy katownie, w których przetrzymywano dzieci, a torturowanie prądem podczas przesłuchań było tam codziennością - powiedział ukraiński Rzecznik Praw Człowieka Dmytro Łubinec.

Propaganda Kremla. Stanisław Żaryn: chcą wykazać, że zachód i NATO są odpowiedzialne za wszelkie zło

26.12.2022 15:30
- Rosyjskie ośrodki propagandowe starają się wykazać, że Zachód oznacza zło - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Taka manipulacja informacjami ma kreować obraz rzeczywistości korzystny dla Kremla.