Goryl uzależniony od smartfona? Jest pierwszy przypadek

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 13:10
Goryl uzależnił się od smartfonu. Pierwszy tego typu przypadek w historii zauważono w Lincoln Park Zoo w Stanach Zjednoczonych.
Goryle także mogą się uzależnić od smartfona. Pierwszy tego typu przypadek zarejestrowano w  Lincoln Park Zoo w Stanach Zjednoczonych.
Goryle także mogą się uzależnić od smartfona. Pierwszy tego typu przypadek zarejestrowano w Lincoln Park Zoo w Stanach Zjednoczonych.Foto: shutterstock/SebastiaanPeeters

Opiekunów z Lincoln Park Zoo w Stanach Zjednoczonych zaniepokoiło zachowanie jednego ze zwierząt. - Pracownicy zoo zauważyli, że ich podopieczny, 16-letni goryl Amare, aż za bardzo interesuje się telefonami komórkowymi osób odwiedzających ogród - mówi Piotr Cichosz, autor bloga technologicznego Highlub. - Odwiedzający zoo pokazywali zwierzęciu swoje ekrany, na których mieli zdjęcia i filmiki, trwało to jakiś czas.

Podczas jednej z takich sesji goryl agresywnie zaatakował swojego kolegę z klatki, który przeszkodził mu w oglądaniu ekranu smartfona. To zachowanie zaniepokoiło obsługę zoo, która stwierdziła, że takie zachowanie jest zdecydowanie objawem uzależnienia ich ważącego blisko 200 kilogramów podopiecznego.

Obsługa zoo zaapelowała do zwiedzających, żeby - kierując się zdrowym rozsądkiem - zrezygnowali z pokazywania gorylowi zawartości swoich smartfonów. Odseparowała także goryla. - Pracownicy zadziałali odpowiednio, tworząc strefę buforową wokół miejsca, w którym przebywa Amare - opowiada rozmówca Marty Zinkiewicz. - Oddzieleni liną zwiedzający nie mogą za blisko podejść do klatki i dzięki temu goryl ma detoks od urządzeń z ekranem.

Jak się okazuje, to nie pierwszy raz, kiedy zwierzęta z ogrodów zoologicznych mają styczność z ekranami urządzeń elektronicznych. Poprzednie tego typu przypadki miały miejsce w Czechach. Tam jednak pokazy były celowo organizowane przez samych pracowników zoo. 

Tego typu forma rozrywki była wprowadzana w czasach covidowych w innych ogrodach zoologicznych - mówi reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz. - Ogrody były zamykane przed zwiedzającymi, a zwierzęta miały ograniczony kontakt ze sobą. Pracownicy więc zamontowali ekrany, na których wyświetlane były inne zwierzęta przebywające w zoo. Na niektóre zwierzęta działało to dobrze, inne w ogóle nie reagowały na pojawiające się obrazy.

Zobacz także: 


Posłuchaj
02:58 Czwórka/Pierwsze Słyszę - uzależniony goryl 25.04.2022.mp3 O pierwszym przypadku uzależnienia goryla od smartfona opowiada Piotr Cichosz, autor bloga technologicznego Highlub (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 8.36

aw

Czytaj także

Kruk w służbie człowieka. Czy ptaki ruszą z pomocą zarządowi oczyszczania miasta?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 14:40
Temat nie jest tak absurdalny, jak by się mogło wydawać. Międzygatunkowa współpraca jest możliwa - tego dowodzą Szwedzi, którzy właśnie trenują wrony do zbierania śmieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finlandia piąty raz zgarnia tytuł najszczęśliwszego kraju

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2022 10:50
Finlandia znów znalazła się na czele World Happiness Report, rankingu najszczęśliwszych państw świata. W badaniu uwzględniono 146 krajów. 
rozwiń zwiń