X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewolucja ZOO. Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:30
Ogrody zoologiczne do niedawna były traktowane jak "wystawa" egzotycznych zwierząt, ten obraz zaczyna powoli się zmieniać. Jaka funkcję pełnią we współczesnym świecie?
Audio
  • Ośrodki badawcze i projekty edukacyjne. Jak działają ogrody zoologiczne? (Dajesz radę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: birgl/Pixabay.com

Ogrody zoologiczne zmieniają się razem z nami

Dziś ogrody zoologiczne są zupełnie innymi instytucjami niż jeszcze 30. lat temu. To przede wszystkim miejsce ochrony gatunków zagrożonych, zarówno ex situ jak i in situ. Właśnie dlatego, wiele z nich angażuje się w projekty badawcze, których celem jest odkrycie lub lepsza ochrona zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jak mówiła Joanna Kij z wrocławskiego ZOO, te instytucje zmieniają się razem z nami. - Zmieniła się nasza świadomość ekologiczna, a co za tym idzie zmiana wyboru ścieżki prowadzenia ogrodów zoologicznych. Groźba katastrofy ekologicznej spowodowała, że zaczęliśmy dbać także o zwierzęta. Zaczęliśmy traktować je podmiotowo - komentowała. 

Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Kiedyś ZOO było miejscem, które służyło wyłącznie rozrywce. Płacono za oglądanie egzotycznych gatunków, sprowadzanych z odległych krajów. Jak mówiła Joanna Kij, zwiedzający nadal są ważną częścią funkcjonowania takich placówek, ponieważ dzięki wpływom ze sprzedaży biletów, ogrody zoologiczne są w stanie sfinansować działalność edukacyjną. 

Na czym polega i w jaki sposób ogrody zoologiczne wspierają ochronę egzotycznych gatunków? Więcej w rozmowie Kacpra Kowalczyka. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Joanna Kij (ZOO we Wrocławiu)

Data emisji: 6.01.2020

Godzina emisji: 14.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wij jest miły, choć nie wiadomo, w którą stronę idzie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 14:00
- Nasze małe zoo zaczęło się od akwarystyki, przez nią też się poznaliśmy. To jest nasza najmocniejsza strona - mówi Paulina Toboła, współtwórczyni Małego Zoo w centrum Poznania. - Dziś mamy 6 akwariów w domu - największe z nich ma 720 litrów, jest długie na 2 metry. Kolejne są mniejsze bo nas metraż ogranicza - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gatunki inwazyjne roślin i zwierząt. Jak zagrażają naszej przyrodzie?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 17:44
- Gatunki inwazyjne to gatunki roślin i zwierząt sztucznie wprowadzone do naszego środowiska. Tworzą tu stałe populacje i wpływają negatywnie na gatunki rodzime, a nawet wypierają je - tłumaczy lekarz weterynarii dr Aleksandra Maluta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzotyczne ptaki w zamknięciu. "Brakuje nam wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 18:14
Wyszły z mody delfinaria i cyrki, za to coraz większą popularnością cieszą się papugarnie. Według pracowników tych miejsc egzotyczne ptaki przeżywają tam horror.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pajęcze sieci i walka ze smogiem. Czego uczą się studenci z Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 19:30
Studia związane ze zwierzętami na politechnice? To jest możliwe! Również i na tej technicznej uczelni można studiować wiedzę o zwierzętach, ale z nieco innej strony.
rozwiń zwiń