Orientarium w Łodzi z nagrodami. "Chcemy działać na rzecz zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 15:08
- Takie placówki mają dziś inne zadania niż przed laty. Staramy się dbać o dobrostan zwierząt, chronić zagrożone wyginięciem gatunki. Wierzymy, że kiedyś uda się przywrócić je naturze - zaznaczał Arkadiusz Jaksa, szef Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym.
Uśmiechnięty słoń
Uśmiechnięty słońFoto: Shutterstock.com

Goście, odwiedzający łódzkie ZOO zobaczą ponad 1300 ryb w strefie oceanicznej, największego słonia indyjskiego w Europie, gatunki zagrożone wyginięciem - orangutany sumatrzańskie, niedźwiedzie malajskie i rekordowych rozmiarów krokodyle gawialowe. - Dbamy o dobro zwierząt, a większość zwierząt, przede wszystkim ssaków, musi mieć prawo do pewnej intymności. Czworonogi w swoich wybiegach mają więc miejsce, by się ukryć. Poza tym nasza przestrzeń powinna być atrakcyjna dla odwiedzających - tłumaczył Arkadiusz Jaksa, prezes Orientarium ZOO Łódź. - Nowoczesne ogrody zoologiczne to także całe systemy, pełne skomplikowanej maszynerii, czuwająca nad komfortem czworonogów i gości. Poza tym mają funkcję edukacyjną, a ich misją jest wzbudzenie świadomości ekologicznej - podkreślał gość Czwórki.  

Teren placówki w łódzkim ZOO zajmuje powierzchnię równą dziesięciu boiskom piłkarskim. Jednorazowo to miejsce może odwiedzać jednie 2000 osób, wszystko ze względu na dobro zwierząt. - Chcieliśmy stworzyć obiekt, w którym ludzie będą chcieli spędzać czas, nie tylko poznawać zwierzęta. Mamy więc strefy rekreacyjne, czy gastronomiczne - mówił gość Czwórki. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zoo Łódź (@lodzzoo)

Jak podkreślał, misją łódzkiego Orientarium jest ochrona ginących gatunków, edukacja oraz wspieranie puli genetycznej dzikich zwierząt, które są zagrożone wyginięciem w naturalnym środowisku. - Rola ogrodów zoologicznych na przestrzeni lat znacznie się zmieniła. Odeszliśmy od idei pokazywania zwierząt, dziś to współczesne "arki Noego". Populacje niektórych zwierząt są tak niewielkie, że bez wsparcia zoo po prostu te gatunki wyginęłyby. Problemem nowoczesnego świata jest degradacja, a wręcz zanik środowiska naturalnego - mówił gość Czwórki. - Zwierzęta tracą swoje naturalne środowiska, a misją ogrodów jest zachowanie ich, a w przyszłości - przywrócenie naturze. - Bez wiary w powodzenie tej misji to, co robimy byłoby znacznie ograniczone. 

Orientarium w Łodzi składa się z czterech części. Wśród nich jest też strefa oceaniczna - jej częścią jest podwodny, dwudziestosześciometrowy tunel. Właśnie w nim, nad głowami odwiedzających pływają rekiny czy płaszczki. W Łodzi można też podziwiać rafę koralową. 

Posłuchaj
24:09 czwórka zoo_PR4_AAC 2023_02_24-15-17-09.mp3 O działalności i planach łódzkiego Orientarium opowiada Arkadiusz Jaksa (Ratujemy świat/Czwórka) 

2 lutego 2023 w Londynie odbyła się uroczysta gala International Property Awards. Uroczysta gala zgromadziła twórców wyłącznie najlepszych realizacji architektonicznych z całego świata, a jednak to właśnie Polska okazała się bezkonkurencyjna. - Wygraliśmy w dwóch kategoriach, czyli "architektura, która służy wypoczynkowi", posiadająca funkcję rekreacyjną, a także ta budowana w ramach środków publicznych - w naszym przypadku finansów samorządowych - tłumaczył Arkadiusz Jaksa. - Ta nagroda stanowi uznanie dla naszych wysiłków, by w centralnej Polsce stworzyć obiekt światowej rangi. To przekłada się na odwiedziny naszych gości, nagroda przyciąga turystów nie tylko z naszego kraju, ale też z całego świata - podkreślał. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zoo Łódź (@lodzzoo)

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

ProwadziKasia Dydo

GośćArkadiusz Jaksa (prezes Orientarium ZOO Łódź)

Data emisji: 24.02.2023

Godz. emisji: 15.10

kd

Czytaj także

Ewolucja ZOO. Z miejsca rozrywki do ośrodków ochrony zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:30
Ogrody zoologiczne do niedawna były traktowane jak "wystawa" egzotycznych zwierząt, ten obraz zaczyna powoli się zmieniać. Jaka funkcję pełnią we współczesnym świecie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goryl uzależniony od smartfona? Jest pierwszy przypadek

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 13:10
Goryl uzależnił się od smartfonu. Pierwszy tego typu przypadek w historii zauważono w Lincoln Park Zoo w Stanach Zjednoczonych.
rozwiń zwiń