Jak rozmawiać z psem? "Wykażmy się cierpliwością i empatią"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 20:20
Gdy czujemy, że opieka nad psem nas przerasta, gdy jest agresywny lub niszczy nam dom, warto skorzystać z pomocy psiego psychologa, czyli behawiorysty. - Ważne, by dać psu czas, by mógł poznawać świat we własnym tempie. Niewłaściwie prowadzony trening też może powodować problemy behawioralne u czworonoga - przekonywała Basia Spychała, zoopsycholog i trener psów.
Psy mają wiele zdolności, które mogą przysłużyć się ludziom
Psy mają wiele zdolności, które mogą przysłużyć się ludziomFoto: Olena Yakobchuk/Shutterstock

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, doświadczają mnóstwa emocji - bywają nerwowe, agresywne, przestraszone albo smutne. Wysyłają różne sygnały, ale ich właściciele nie zawsze potrafią prawidłowo zareagować, co może jeszcze pogłębić problem. Wtedy z pomocą przychodzi psi behawiorysta. To specjalista od zachowań zwierząt wie, jak w danej sytuacji zwierzę powinno zareagować i jak je do tego przekonać.

Dbanie o kondycję psów zaczyna się już na etapie ich życia płodowego. - To, jaki będzie nasz pies, zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie była jego matka. Jeśli suka w ciąży była zestresowana, jest duża szansa, że szczeniaki będą nerwowe - tłumaczyła Basia Zapała, zoopsycholog i trener psów. Potem następuje etap socjalizacji. - "Magiczna dwunastka", czyli pakiet 12 miejsc, ludzi, smaków, zapachów, które pies powinien poznać do 12. tygodnia życia, przestaje być już popularna. To duża ilość niepotrzebnych bodźców, na które lepiej nie narażać szczeniaka - zaznaczała gość Czwórki. 

Obserwujmy uważnie naszego pupila. - Jeśli widzimy, że dane sytuacje są trudne dla psa, ale szybko "otrzepuje się" on po takich przeżyciach, możemy uznać, że jest pewny siebie i podnieść mu poprzeczkę, zwiększyć ilość wyzwań. Na podstawie własnych wniosków pokazujmy psu świat w takim tempie, w jakim będzie on w stanie poradzić sobie z tym, co otrzymuje - podkreślała ekspert. - Jeśli dostrzeżemy, że pies w nowej sytuacji zaczyna być lękliwy czy wycofany, na przykład boi się przejść przez próg psiego przedszkola albo gabinetu lekarza weterynarii, pozwólmy mu przejść przez ten proces samodzielnie. W przeciwnym razem odbieramy psu poczucie kontroli i decyzyjności.

Sprawdź także:

Trening, na który zapiszemy naszego pupila, powinien być prowadzony profesjonalnie, w przeciwnym razie możemy narazić zwierzę na więcej szkód niż pożytku. - Jeśli namawiamy psiaka na zrobienie czegoś, czego nie chce, przekupując go jedzeniem, może następnym razem nam nie zaufać albo odrzucać pokarm - przekonywała Basia Zapała. Jeśli uważamy, że nasz zwierzak jest agresywny, a w innym środowisku niż dom - na przykład u lekarza weterynarii - zachowuje się bardzo spokojnie, może to oznaczać, że to nasze działania powodują u niego stres.

- Chodzi m.in. o domowe zabiegi, jak obcinanie pazurów albo czyszczenie uszu. Pies mówi nam swoim zachowaniem: "nie chcę tego", "nie radzę sobie z tym", a my i tak to robimy, pies pokazuje zęby i warczy - tłumaczyła. - Słuchajmy pupila i reagujmy. Nauczmy go małymi kroczkami odpowiednich reakcji, akceptowania zabiegów, przyzwyczajmy do tego, że dotykamy łapek czy czeszemy. W opiece nad zwierzęciem należy wykazać się cierpliwością i empatią.

Posłuchaj
14:29 pies_PR4_AAC 2023_03_20-14-19-51.mp3 Jak reagować na niewłaściwe zachowania psa? Tłumaczy zoopsycholog (Dajesz radę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Basia Zapała (zoopsycholog i trener psów)

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

"Dobra dieta i dużo ruchu". Jak zapewnić zdrowie ptakom i gadom wiosną?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 16:02
Opiekunowie gadów i ptaków obserwują u swoich podopiecznych problemy z układem rozrodczym zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy w naturze zbliża się czas godów. - By ich uniknąć, warto zapewnić zwierzętom odpowiednią dietę i dużo ruchu - mówiła dr Ines Szotowska, lekarz weterynarii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mity o sierści. Czy psy mają włosy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:00
Czy psy możemy podzielić na rasy z sierścią oraz rasy z włosami? - To mit, który całkowicie obalamy. Te czworonogi mają wyłącznie sierść - zaznaczała Kinga Biernacka-Stefańska, groomerka.
rozwiń zwiń