Żubry, orły, bociany - dzikie symbole Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:42
Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Grzegorz Adamiec, żubry to jeden z symboli ochrony polskiej przyrody. - W ubiegłym roku naliczono w naszym kraju 1873 osobniki, z czego 238 to były hodowle zamknięte. Ta liczba stale rośnie - mówił ekspert wrocławskiego zoo.
Audio
  • O gatunkach, które na przestrzeni ostatnich lat ratowano przed całkowitym wyginięciem, a które stanowią także symbole naszego kraju mówią eksperci (Dajesz radę/Czwórka)
Żubry w Białowieży
Żubry w BiałowieżyFoto: bchyla/Shutterstock.com

sokół wedrowny shutter 1200.jpg
Sokół wędrowny. Wielki powrót do lasów i miast

W XIX i na początku XX w to zwierzę niemal całkowicie wyginęło, potem, dzięki pasji i zaangażowaniu wielu ludzi, populacja zaczęła się odradzać. - Problem stanowi wciąż wąska pula genowa, co może negatywnie przekładać się na siłę i kondycję żubrów w Polsce. To wyzwanie, z którym należy się zmierzyć - mówił Grzegorz Adamiec. Jak przekonuje jednak po wielu latach starań sytuacja gatunku jest stabilna. - Nie wolno jednak spocząć na laurach i to nie tylko, jeśli chodzi o żubry, ale także o inne gatunki. Musimy być świadomi, że jako dominujący gatunek na tej planecie powinniśmy ponosić konsekwencje swoich działań.

ZOBACZ TAKŻE Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom? >>>

gołębie ptaki zima kobiety radość 1200.jpg
Czym dokarmiać gołębie zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

A jaki gatunek orła znajduje się w polskim godle i dlaczego to właśnie orła wybrano, by był naszym symbolem? I czy orzeł bielik rzeczywiście jest biały? O tym gatunku ptaków opowiadał w rozmowie z Czwórką Bartosz Smyk, ornitolog ze Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego. O bocianach rozmawialiśmy zaś z drem Marcinem Tobułką z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W programie mówiliśmy także o tym, dlaczego nie należy karmić gołębi chlebem i w jaki sposób objawia się choroba zwana "anielskim skrzydłem"? A w Radiowej Poradni dla Zwierząt dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozwiewał wątpliwości słuchaczy Czwórki, dotyczące zdrowia ich pupili.

Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 5.11.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Zimowe Ptakoliczenie. "Ptaki są wdzięcznym obiektem do obserwacji"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 15:26
- Mamy ogromny bum jeśli chodzi o zainteresowanie ornitologią, zainteresowanie przyrodą w ogóle - powiedziała w Czwórce Monika Klimowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedzie brunatne w polskich górach. Czy należy się ich bać?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 15:54
Niedźwiedź kojarzy się z pluszowym misiem, z którym niemal każde dziecko na świecie zasypia. 
rozwiń zwiń