Prawdy i mity o alimentach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 15:00
Gdy myślimy o alimentach, przychodzą nam głównie na myśl dzieci rozwiedzionych rodziców. Tymczasem temat jest bardziej skomplikowany. Mogą je pobierać również osoby dorosłe. 
Audio
  • Karol Brunejko opowiada o alimentach i zasadach ich przyznawania (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Gdy słyszymy "alimenty" myślimy o niepełnoletnich dzieciach rozwiedzionych rodziców - mówi Karol Brunejko, prawnik. - Ale to nie jedyna sytuacja, przy której mówimy o alimentach. Obowiązek alimentacyjny istnieje w obie strony. Są sytuacje, w których to pełnoletnie dzieci płacą alimenty rodzicom, babcia płaci na wnuka czy wnuk łoży alimenty na babcie - dodaje. 

Karol Brunejko podkreśla, że obowiązek alimentacyjny istnieje w obie strony, nie tylko obejmuje rodziców i dzieci, ale też dziadków lub rodzeństwo. Alimenty, co do zasady zasądza sąd. Dwie strony mogą się też na nie umówić. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest niemożność samodzielnego utrzymania się. 

- Alimenty na małoletnie dzieci najczęściej określa sąd podczas rozprawy rozwodowej. Po 18 roku życia możemy też korzystać z alimentów, jeśli się dalej uczymy. Wtedy występujemy po nie sami - wyjaśnia ekspert. 

Nie ma wieku granicznego pobierania alimentów. A od czego zależy ich wysokość? Jakie dokumenty są niezbędne by założyć sprawę o alimenty? Kiedy rodzice mogą żądać alimentów od dzieci? Kim są dłużnicy alimentacyjni? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna UW, Akademia Pedagogiki Specjalnej)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 14.17

pj

Czytaj także

Co w życiu zmienia ślub?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 18:00
Jak zmienia się nasza sytuacja prawna po ślubie? Co staje się naszym wspólnym majątkiem, a co nadal jest majątkiem odrębnym? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń