Polskie Radio
Section05
alimenty dla rodziców

Samotne rodzicielstwo. Jakie świadczenia przysługują rodzicowi samodzielnie wychowującemu dziecko?

Według prawa samotnym rodzicem jest kawaler, panna, rozwodnik, rozwódka lub osoba, wobec której orzeczono separacje prawomocnym wyrokiem sądu. Wymogiem jest aby osoba, która jest rozwodnikiem bądź jest w separacji, nie wychowywała dziecka razem z drugim rodzicem. Jakie prawa ma samotny rodzic?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo prawo dzieci prawo pracy alimenty dla rodziców Marta Januszewska

Alimenty przyznawane będą w kilka dni

Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa rodziców do kontaktów z dzieckiem i ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia reformy prawa rodzinnego, którą proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. – Projekt jest już po konsultacjach międzyresortowych i wkrótce trafi pod obrady rady ministrów. Jesteśmy przekonani, że będzie pozytywna decyzja rządu i wtedy trafi on do parlamentu, a później do podpisu pana prezydenta – mówił w audycji "Jakim prawem” Michał Woś, pełnomocnik ministra sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości prawo rodzina alimenty dla rodziców alimenty

"W Polsce panuje duża tolerancja na niepłacenie alimentów"

- Przyzwolenie na niepłacenie alimentów panuje przede wszystkim w społeczeństwie. Jest gdzieś jakiś pracodawca, który zgadza się płacić wynagrodzenie bez umowy po to, by ktoś mógł ukrywać swoje dochody, jest gdzieś rodzina, która pozwala przepisać na siebie majątek, by formalnie go nie było, są gdzieś koledzy, którzy przy piwie wspierają kolegę i mówią, że nic się nie dzieje jeśli nie płaci alimentów – powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Chełstowska z Obserwatorium Równości Płci. Odniosła się w ten sposób do problemu, który dotyczy w Polsce ok. miliona dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci alimenty alimenty dla rodziców