Moda niebinarna - ekstrawagancja czy codzienność?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 22:00
Ubrania bez podziału na płeć to przyszłość, która właśnie nadchodzi. Wystarczy spojrzeć na stylizacje Billy'ego Portera, okładkę "Vogue'a" z Harrym Stylesem albo na pokazy znanych projektantów. Czy jesteśmy na to gotowi? 
Aktor Billy Porter na ceremonii Grammy Awards - 2020 rok
Aktor Billy Porter na ceremonii Grammy Awards - 2020 rokFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAUREN

Unisex w modzie nie jest niczym nowym. Ten trend pojawił się wraz z emancypacją kobiet dr Joanna Tkaczyk

- Moda łączy się ze światopoglądem i wartościami, które są bliskie naszemu stylowi życia, a polscy konsumenci są konserwatywni, także jeśli chodzi o ubiór  - mówi socjolog, dr Joanna Traczyk. - Oczywiście to się zmienia, ale bardziej ewolucyjnie niż rewolucyjnie. 


Posłuchaj
09:17 CZWORKA Dajesz rade - socjolog 08.01.2021.mp3 Dr Joanna Tkaczyk o modowym konserwatyzmie Polaków (Dajesz radę/Czwórka)

 

Jeśli chodzi o otwartość na nowe trendy to wiekszą chęć do eksperymentowania mają kobiety. - To one jako pierwsze zaczęły przejmować elementy męskiej garderoby i dostosowywać je do własnych potrzeb. Te zmiany dało się już zaobserwować w XIX wieku, kiedy to kobiety, uważane wówczas za skandalistki, zaczęły nosić spodnie - wyjaśnia gość Czwórki. - W garniturach pokazywały się Marlena Dietrich i George Sand, natomiast Coco Chanel zmiękczała "koncept mody męskiej" czyniąc go bardziej kobiecym.

W przypadku mody dla mężczyzn konserwatyzm pojawia się zarówno u panów, jak i u pań. Bo my możemy chodzić w garniturach, ale sukienek tak łatwo nie oddamy dr Joanna Tkaczyk

Panie w smokingach już nigogo nie dziwią, za to panowie w szerokich spódnico-spodniach albo w butach na obcasach, nadal budzą sensację. - My, kobiety, już dawno wyszłyśmy z modowej strefy komfortu, wyzwoliłyśmy się ze stereotypów, możemy ubierać się jak chcemy. Natomiast prawdziwym wyzwaniem w podejściu do nieokreślonego płciowo ubioru będzie definicja nowej męskości - przekonuje rozmówczyni Ady Janiszewskiej. - I w tej kwestii mężczyźni będą mieli dużo trudniej niż kobiety. Bo zmiany w toku myślenia muszą zajść u obu płci.  


Posłuchaj
05:07 CZWORKA/Dajesz rade - stylistka 08.01.2021.mp3.mp3 Stylistka Agnieszka Słowicka podpowiada, jak łączyć styl kobiecy z męskim (Dajesz radę/Czwórka)

 

Tymczasem coraz więcej marek eksperymentuje ze stylem unisex i testuje swoich klientów. - Męski styl stał się sprzymierzeńcem kobiet zwłaszcza w stylizacjach biurowych. Garnitury, koszule, półbuty są eleganckie i szykowne - mówi Agnieszka Słowicka, autorka bloga "Alfabet stylu". - Jeśli chodzi o kobiece zapożyczenia w męskiej szafie, to dopatrywałabym się ich w kwiatowych printach. Panowie też coraz chętniej łączą różne wzory i kolory, i nie boją się już różu ani intensywnej zieleni. 

Harry Styles Sings an Acoustic Rendition of “Cherry” | Vogue

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Ada Janiszewska

Goście: dr Joanna Tkaczyk (socjolog, ekspert ds. zachowań konsumentów), Agnieszka Słowicka (autorka bloga "Alfabet stylu")

Data emisji: 08.01.2021

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Pokaż mi swój ulubiony kolor, powiem ci kim jesteś

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 19:00
Kolory odgrywają znaczącą rolę w naszym życiu. Mogą wpływać na nasz nastrój, mogą odmienić też wystrój pomieszczeń. Dlatego istotne jest, aby kolor wnętrz był właściwie dobrany pod nasze potrzeby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
rozwiń zwiń