Mowa ciała. Czy te oczy mogą kłamać?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2020 15:23
Niekiedy nie potrzeba słów, żeby wiedzieć, co druga osoba ma nam do przekazania. Dlatego wnikliwa obserwacja mowy ciała innych ludzi to najlepsza droga do tego, by poznać prawdę. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Koldunovc/shutterstock.com

Gesty zdradzają nasze prawdziwe intencje i nastawienie pod warunkiem, że umiemy je zaobserwować i odczytać Grzegorz Załuski

Komunikacja niewerbalna w psychologii ma ogromne znaczenie. Bo okazuje się, że dużo więcej jesteśmy w stanie powiedzieć gestami niż przy użyciu słów. Przekazy niewerbalne to gesty, miny, symptomy fizjologiczne, a nawet sposób, w jaki stoimy czy się poruszamy. - Literatura rozpisuje się na temat wielu wzorców, ale są one trudne do zidentyfikowania, zwłaszcza jeśli nie wiemy, w jaki sposób dana osoba zachowuje się w normalnych warunkach, kiedy nie jest zestresowana. Dotyczy do zwłaszcza tych sytuacji, w których chcemy ocenić czy ktoś kłamie, czy mówi prawdę. W fachowej literaturze nazywa się to "porównaniem do bazy" - wyjaśnia Grzegorz Załuski z Akademii Body Language.

Posłuchaj
05:00 CZWORKA Stacja Nauka - mowa ciala 31.12.2020.mp3 Co mówią o nas nasze gesty? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Nerwowy śmiech, gubienie kontaktu wzrokowego mogą, ale nie muszą być sygnałem, że ktoś mija się z prawdą. - To może być dla nas chorągiewka ostrzegawcza, kiedy nasz rozmówca zaczyna się czerwienić, unikać odpowiedzi albo nerwowo się śmiać - dodaje ekspert.

Czasami możemy mówić nieskładnie i bez sensu. Ale odpowiednia postawa, gesty i strój potrafią to zatuszować Grzegorz Załuski

Uniwersalne zachowania, które każdy z nas będzie mógł dostrzec, można wyczytać z twarzy. Nazywają się one mikroekspresją. - To delikatne ruchy mięśni, które trwają nawet 0,1 sekundy. Są prawie niezauważalne. Typowymi objawami kłamania są spięte usta, złości - zwężające się źrenice, a tego, że coś nam się podoba - "maślane oczy" - tłumaczy rozmówca Ady Janiszewskiej. 

Posłuchaj także:

Psychologowie twierdzą, że skrzyżowane nogi sygnalizują mentalne, emocjonalne i fizyczne zamknięcie się i mniejszą skłonność do negocjacji. Natomiast dłonie skierowane wewnętrzną stroną do góry mogą oznaczać przyjazne nastawienie. Mowa ciała jest komunikacją pierwotną w stosunku do języka mówionego, bo nasi przodkowie, zanim nauczyli się mówić, porozumiewali się poprzez gesty, postawę, wyraz twarzy, a dopiero potem zaczął się rozwijać język. Badania dotyczące komunikacji niewerbalnej potwierdzają, że w procesie komunikowania się 65 proc. informacji pochodzi z ekspresji ciała.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 31.12.2020

Godzina emisji: 12.40

kul

Czytaj także

Meteopatia. Nadwrażliwość czuła na drgnienia w prognozie pogody

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 16:50
Pogoda ma wpływ na nasze samopoczucie, przy czym są tacy, którzy bardziej od innych odczuwają jej zmiany. Panujący w Polsce klimat sprzyja nasilaniu problemów meteopatycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przestać zajadać stres? "Poznaj źródło problemu"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 20:37
W sytuacjach stresowych niektórzy nie są w stanie nic przełknąć inni natomiast nie mogą pohamować apetytu. Od czego to zależy i co tak naprawdę chce osiągnąć nasz mózg "żądając" od nas jedzenia?
rozwiń zwiń