Prąd, gaz, ogrzewanie. Jak obniżyć rachunki za mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 16:30
Prąd, gaz i ogrzewanie - na tym już dziś możesz oszczędzić pieniądze. - Na inflację wpływu nie mamy, ale na to, ile zużywamy prądu, już tak - przekonuje ekspertka Natalia Marek i podpowiada, jak się do tego zabrać. 
Do lodówki zaglądaj rzadko i na krótko - to też pozwoli obniżyć rachunek za prąd.
Do lodówki zaglądaj rzadko i na krótko - to też pozwoli obniżyć rachunek za prąd.Foto: Andrey_Popov/shutterstock.com

Wymień baterię w laptopie 

W tej chwili najwięcej energii w gospodarstwie domowym pobierają sprzęty starej daty oraz sprzęty uszkodzone - na przykład baterie w laptopie. - O wiele więcej jesteśmy w stanie zaoszczędzić, jeśli po naładowaniu, odepniemy komputer od zasilania. Zepsuta bateria na to nie pozwala, dlatego w wielu przypadkach jednorazowy, wyższy koszt wymiany takiej baterii może okazać się lepszą inwestycją niż praca na sprzęcie ciągle podpiętym do prądu - wyjaśnia specjalistka firmy Intrum. - Choć takie zmiany w codziennych nawykach mogą wydawać się nieznaczne, to systematycznie stosowane, będą przekładać się na realnie mniejsze rachunki.

Zasada "pełnego wyładowania" 

W przypadku urządzeń takich jak pralki czy zmywarki stosujemy zasadę "pełnego wyładowania". - Warto również przy praniu ubrań, szczególnie wtedy, gdy je odświeżamy, ustawić niższą temperaturę. Opcja "prania krótkiego" lub w trybie "eko" również przełoży się na niższe rachunki  - podpowiada gość Czwórki. - Z wariantu oszczędzania energii można korzystać w każdym urządzeniu, w którym jest taka możliwość. Dotyczy to także zmywarek i suszarek.

Nie wieszaj się na drzwiach lodówki

W kuchni dbajmy o to, żeby w lodówce nie zbierał się lód, bo oblodzony zamrażalnik popiera więcej prądu. Kupując ten sprzęt sięgajmy po klasę "A" a nawet "A+". - Idzie zima, więc zamiast obniżać temperaturę w lodówce, część produktów będzie można wystawić na przykład na balkon. I warto pamiętać o tym, że do lodówki zaglądamy jak najrzadziej i jak najkrócej. Najlepiej wiedzieć, co się w niej ma, a nie robić przeglądu zawartości wisząc na jej drzwiach - dodaje rozmówczyni Marty Hoppe. 

Sprawdź także:

Dwie pieczenie w jednym piekarniku

Jeśli chodzi o samo gotowanie, przygotowujmy tyle jedzenia, ile jest nam potrzebne. Dotyczy to także wody. I dobierajmy odpowiedni rozmiar garnka do palnika. W piekarniku robimy "dwie pieczenie na jednym ogniu", czyli, jeśli to możliwe, kilka dań na raz. - I nie przegrzewajmy mieszkań - apeluje Natalia Marek. - Obniżmy temperaturę kaloryferów, ale też zadbajmy o to, by nie były one zakryte meblami czy zasłonami. Dobra cyrkulacja powietrza i odsłonięte grzejniki sprawią, że mieszkanie nagrzeje się szybciej i efektywnie.  

Posłuchaj
14:27 CZWÓRKA Dajesz rade - oszczednosci 16.10.2022.mp3 Jak oszczędzać w domu? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Natalia Marek (ekspertka firmy Intrum)

Data emisji: 26.10.2022

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Czy to jest dobry czas na kupno własnego mieszkania?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 20:20
Drożejące kredyty i rosnące ceny nieruchomości studzą entuzjazm chętnych na własne "cztery kąty". Inni z kolei stawiają na wynajem. Jak może wyglądać przyszłość rynku mieszkaniowego w Polsce? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja ekonomiczna. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 15:30
Zaczyna się od kieszonkowego, drobnych na lody i szkolne przekąski. Od najmłodszych lat wyrabiamy w sobie nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Pierwszymi naszymi doradcami finansowymi powinni być rodzice. 
rozwiń zwiń