Jak przeżyć powrót z wakacji od kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 15:30
Wakacje kredytowe to "urlop" od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Tylko że jak z każdych wakacji z tych też kiedyś się wraca i zaczyna je podsumowywać. 
Wakacje kredytowe to po prostu okres, w którym kredytobiorca może za zgodą banku wstrzymać spłacanie kredytu.
Wakacje kredytowe to po prostu okres, w którym kredytobiorca może za zgodą banku wstrzymać spłacanie kredytu.Foto: fizkes/Shutterstock

Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli po to, by w niej zamieszkać. Z oferty mogli jednak skorzystać ci, którzy kredyt hipoteczny zaciągnęli w złotówkach. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. A to oznacza, że okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej. Nie wszyscy z wakacji skorzystali, ale ci, co skorzystali, a nie nadpłacili swoich zobowiązań kredytowych, mogą to odczuć w swoich portfelach. Jednak Bartosz Turek z HRE Investments uspokaja. - Większość ekonomistów i prognoz mówi o tym, że najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że Rada Polityki Pieniężnej stóp procentowych już podnosić nie będzie, a w przyszłym roku zaczną się nawet obniżki - tłumaczy - Więc z punktu widzenia osób, które mają kredyty, są to bardzo dobre wiadomości.

Grudzień to czas, w którym kończy się pierwsza faza wakacji kredytowych. - Mając tę perspektywę, że raty kredytów nie będą rosnąć, to lądowanie nie powinno być takie twarde, jak przewidywaliśmy jeszcze miesiąc temu - przyznaje rozmówca Mateusza Kulika. - I choć raty kredytów względem 2021 roku są wyraźnie wyższe, to jednak mieliśmy tę czteromiesięczną ulgę, która mogła nam pozwolić odbudować domowy budżet i stworzyć "poduszkę finansową".


Sprawdź też:

W 2023 roku z jednej "darmowej" raty będziemy mogli skorzystać raz na kwartał. Natomiast w roku 2024 wakacje kredytowe się skończą, chyba że rząd dojdzie do wniosku, żeby je przedłużyć. - Jeśli jednak tak się nie stanie, z ratami będziemy musieli radzić sobie sami. Pozytywne jest to, że jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem Narodowego Banku Polskiego, to wynagrodzenia wzrosną nam o 10-15 proc., a raty kredytów spadną. Więc łatwiej będzie spłacać zadłużenie, mimo że nie będzie wakacji kredytowych - dodaje Bartosz Turek.  

Posłuchaj
14:18 CZWÓRKA Dajesz rade - kredyt 08.12.2022.mp3 Wakacje kredytowe - jak je wykorzystać? (Dajesz radę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Bartosz Turek (HRE Investments)

Data emisji: 08.12.2022

Godz. emisji: 14.13

kul/kor

Czytaj także

Karty z Pokémonami - kiedyś moda, dziś sposób na zdobycie fortuny?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:55
Na karty z Pokémonami z sentymentem patrzą dziś osoby, urodzone na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Niektórzy w tych pamiątkach widzą także niezłą inwestycję, bo unikatowe okazy warte są dziś nawet kilka tysięcy złotych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia kredytowa w BIK - czemu warto ją mieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 21:00
Jeśli myślimy o tym, żeby kiedyś wziąć większy kredyt np. na zakup mieszkania, to historię kredytową warto zacząć budować już na progu dorosłego życia. Czym ona jest i jak dbać by była pozytywna?
rozwiń zwiń