Kiedy królik odczuwa ból, a kiedy się cieszy? Z wizytą u tych ssaków

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 11:19
W poniedziałkowe popołudnie, można powiedzieć, że zajrzymy w głąb królika. Sprawdzimy, jak zwierzęta te okazują zmęczenie, strach, radość, kiedy chcą się bawić, a kiedy są po prostu śpiące. 
Królik to popularne zwierzę domowe.
Królik to popularne zwierzę domowe.Foto: Shutterstock.com/Africa Studio

Na podstawie zachowań królików i dźwięków, które wydają możemy wiele wyczytać, pod warunkiem, że potrafimy to robić. Kiedy królik odczuwa ból? Czy to zwierzę może czuć się samotne i w jaki sposób jest w stanie to okazać? Wystarczy bacznie obserwować puchatego podopiecznego.

- Króliki są często bardziej asertywne niż ludzie, ale podobnie jak wśród nas, i w tym gatunku występują indywidualiści - mówiła w rozmowie z Czwórką Sylwia Rogowska, lekarz psychiatra, behawiorysta zwierząt. Choć na pierwszy rzut oka patrzą na nas zachęcająco, króliki wcale nie lubią, gdy bierzemy je znienacka na ręce i przytulamy. - To kojarzy się zwierzęciu z atakiem drapieżnika z powietrza. Jeśli trzymamy królika na rękach wbrew jego woli, może on nas na przykład podrapać - mówiła gość Czwórki. 

Podobnie, jak w przypadku ludzi, wśród królików także zdarzają się indywidualiści, samotnicy, są też zwierzaki towarzyskie i zabiegające o naszą uwagę. To widać zwłaszcza, gdy w domu pojawiają się goście - na przykład w czasie świąt - bądź kolejni lokatorzy. Niektóre króliki wybierają lokalizacje, do których człowiek ma ograniczony dostęp lub kojarzące im się z norą, czyli kicają za kanapę. - Są króliki, które nie tolerują obcych i takie, którym nie robi to różnicy. Jeśli nasz pupil woli spokój, warto porozmawiać ze swoją rodziną i zaznaczyć, by nie szukali z nim kontaktu wbrew jego woli - podkreślała ekspert.

Sprawdź także:

Bliżej poznamy królika już w najbliższy poniedziałek po 14.00. Gościem Czwórki będzie Sylwia Rogowska, behawiorystka zwierząt.

***

Na audycję Dajesz radę zapraszamy w poniedziałek (08.05) po godz. 14.00. Program poprowadzi Kacper Kowalczyk.

kd

Czytaj także

Czym różnią się od siebie właściciele psów i kotów?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 13:10
Wybór psa lub kota na swojego towarzysza to nie tylko kwestia naszego gustu, ale głównie cech charakteru i życiowej sytuacji. - Koty wybierają częściej osoby, które nie mają czasu na codzienne spacery - wyliczała reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń