"Dźwięk to przestrzeń, gdzie można się spotkać"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:00
Tomasz Drachal to muzyk-amator i warszawski bard, który fascynuje się dźwiękiem. Wydobywa go z egzotycznych instrumentów, ale potrafi także grać na przedmiotach codziennego użytku.
Audio
  • "Tajemnice dźwięku" - reportaż Katarzyny Błaszczyk (Reportaż/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Bohater reportażu podkreśla, że dźwięki są dla niego sposobem na komunikowanie się ze światem. - W momencie, gdy powstaje dźwięk, wibruje nie tylko to, co na zewnątrz, ale ja również wchodzę w ten rezonans, to taka przestrzeń, gdzie można się spotkać, dotknąć różnych granic - drugiego człowieka, instrumentu, powietrza - tłumaczy.

Tomek Drahal opowiada także o pewnym genialnym starożytnym matematyku, który stworzył pierwszą na świecie skalę muzyczną oraz o XIX-wiecznym instrumencie w formie szklanego stożka. - Wydobywane dźwięki były piękne, ale muzycy mogli grać na tym instrumencie najwyżej przez kilka lat - mówi bard i wyjaśnia, jaka była tego przyczyna.

***

Autorka reportażu: Katarzyna Błaszczyk

Tytuł reportażu: "Tajemnice dźwięku"

Data emisji: 4.01.2015

Godzina emisji: 11.00

Reportaż przygotowany przez Studio Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia.

mg/kd

Czytaj także

Z muzyką w plener - do parku, na dworzec i w góry

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2015 10:33
Maciek Czemplik skończył architekturę, ale częściej zarabia, grając na gitarze niż kreśląc projekty. Swoją muzykę zamieszcza w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekcje po kaszubsku. By tradycja nie umarła

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 11:02
W maleńkiej miejscowości Głodnica 24 lata temu reaktywowano wiejską szkołę, w której dzisiaj młodzież uczy się języka kaszubskiego.
rozwiń zwiń