X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mity słowiańskie. W namiętności dorównują greckim

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 18:09
- Prasłowiańskie wierzenia tworzą mity o bogach i demonach. Ci pierwsi byli dalej ludzkich spraw, demony natomiast zamieszkiwały w lasach i obejściach. Z jednej strony budziły strach, ale mogły być także pomocne - tłumaczył Radosław Sawicki, koordynator powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz.  
Audio
  • Mitologia słowiańska - będzie miała swoje muzeum (Czat Czwórki/Czwórka)
Obchodzony w pierwszy dzień wiosny rytuał palenia Marzanny, bogini symbolizującej zimę i śmierć, jest jednym z prasłowiańskich obrządków, które przetrwały do naszych czasów
Obchodzony w pierwszy dzień wiosny rytuał palenia Marzanny, bogini symbolizującej zimę i śmierć, jest jednym z prasłowiańskich obrządków, które przetrwały do naszych czasów Foto: Anton Watman/Shutterstock.com

Muzeum Mitologii Słowiańskiej zamierza eksponować wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, oraz pokazywać ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. - Planujemy zebrać wszystko, co na temat mitologii istnieje - wyjaśniał Radosław Sawicki. - Nasze muzeum będzie formą atrakcyjnej narracji. Będziemy oddziaływać na zmysły - zdradzał zaproszony gość.

Sprawdź też:
demon 1200x660.jpg
Fantastyka ludowa - niektóre stwory udomawiano

Otwarcie pierwszego etapu Muzeum Mitologii Słowiańskiej planowane jest w Dniu Kupały, czyli 24 czerwca. - Jest to jedno z tych świąt, które celebruje się nadal. Takich obrządków w naszej współczesnej kulturze znajdziemy jednak znacznie więcej, jak choćby topienie lub palenie Marzanny albo Dziady - tłumaczył Radosław Sawicki.  

W pierwszej sali Muzeum będzie można przede wszystkim dowiedzieć się, co to jest mit i słowiańska kosmologia - jak określały one świadomość Słowian. A dlaczego źródła do poznania naszej mitologii są dziś bardzo ubogie? Kim w słowiańskich wierzeniach był Perun, a kim Weles? Tego dowiecie się z nagrania audycji, w której Anna Depczyńska sprawdziła też, czemu imiona słowiańskich bogów i demonów nastręczają badaczom tylu problemów.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Radosław Sawicki (koordynator powstania Muzeum Mitologii Słowiańskiej w Grodzisku Owidz)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 16.10

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwodzili, kradli, fałszowali. Kim byli kanciarze PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:00
Czesław Śliwa, Czesław Bojarski i Jerzy Kalibabka - dzisiaj te nazwiska mówią nam niewiele, a kilka dekad temu rozpalały wyobraźnię dziennikarzy i filmowców. Najsłynniejszych oszustów Polski Ludowej i III RP opisał historyk Patryk Pleskot w książce "Przekręt".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 14:29
- "Przeżywca" to dziwne słowo, którego używam, aby znaleźć odróżnienie od znanego z literatury "ocalonego". Chciałam znaleźć jego chropowaty i źle brzmiący odpowiednik - opowiadała w "Zaklinaczach czasu" Agnieszka Dauksza, autorka wydanej niedawno książki "Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców".
rozwiń zwiń