Do czego jest nam potrzebne kłamstwo?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 20:06
"Kłamstwo ma krótkie nogi”, a mimo to kłamiemy. Sprawdzimy dlaczego to robimy i czy istnieje kłamstwo doskonałe, którego nie da się wykryć.
Co zdradza, ze kłamiemy?
Co zdradza, ze kłamiemy?Foto: pathdoc/Shutterstock.com

Większość z nas od czasu do czasu kłamie. Jednak bez względu na to, jakie kłamstwo wypowiemy, potrzeba zaskakującej siły umysłowej, aby to zrobić. Jak zauważyli naukowcy z University of Alabama w Birmingham, wykorzystanie tej siły może być kosztowne. Drenaż mózgu, które kłamstwo wywołuje, może uniemożliwić nam wykonanie jakiegoś ważnego zadania. o ciekawe, kłamanie jest szczególnie trudne dla młodych ludzi.

A jednak kłamiemy. Kłamiemy dlatego, że żyjemy. Kłamstwo jest pewnym elementem naszego życia, jest maską i bywa mechanizmem obronnym. Czasami kłamstwa "białe", czyli z pozoru niewinne, służą tylko i wyłącznie temu, żeby nie sprawić komuś przykrości, lub też mają pomóc dobrze wpasować się w jakieś środowisko. Każdy, kto uwierzy w swoje kłamstwo, jest w stanie przedstawić je w taki sposób, że ciężko będzie je rozpoznać. Przynajmniej na pierwszy rzut oka. Jeżeli ktoś nie jest z nami szczery, będą to zdradzały mięśnie twarzy rozmówcy - a w zasadzie ich mimowolny ruch, który trwa 1/25 sekundy. Ale nie będąc odpowiednio wyszkolonym, nie jesteśmy w stanie tej mikroekspresji zauważyć. Czasem są emocje, które próbujemy ukryć. Na przykład zaskoczenie, gdy nie chcemy go pokazać, zasłaniamy się nieco dłuższym niż zazwyczaj uśmiechem. Próbujemy się maskować. Jednak, żeby móc odczytywać kłamstwo rzetelnie, potrzebujemy do tego przeszkolenia i treningów.

Sprawdź także:

Czy wszyscy potrafią kłamać? Dlaczego jedni szybko rozpoznają kłamcę, inni bez podejrzliwości wierzą w to co słyszą? Czy to prawda, że kłamcę zdradzają pewne zachowania i np. mimika? Jak kłamią kobiety a jak mężczyźni? Zapytamy o to Natalię Hofman, specjalistkę psychologii kłamstwa i przesłuchań.

***

Na "Strefę Prywatną" zaprasza Jakub Jamrozek - we wtorek (24.05) o godz. 20.05.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Superzwiązek. Jak zbudować trwałą relację?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 16:30
Na początku są motyle w brzuchu i szaleństwo, a potem przychodzi proza życia. Każdy związek dwojga ludzi miewa lepsze i gorsze dni i nad każdym trzeba pracować. Jak to robić na co dzień?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Whataboutyzm" i "sea-lioning". Jak uniknąć manipulacji?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 20:40
Manipulacja i fake newsy zagrażają debacie publicznej. Ofiarą takich komunikatów mogą stać się nie tylko zwykli użytkownicy internetu, ale i media oraz osoby publiczne. 
rozwiń zwiń