Bardzo Vinyl - wyjątkowe wydarzenie w warszawskiej Elektrze

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 15:13
Elektra to miejsce szczególne na mapie Warszawy. Unosi się tam zapach kawy, przestrzeń wypełnia muzyka jazzowa i mnóstwo książek. Są też płyty, te najcenniejsze zamknięte w tajemniczej szafie. To też miejsce w którym odbędzie się projekt Bardzo Vinyl, związane z pasjonatami winyli i pewną neapolitanką. 
dd
ddFoto: shutterstock/Martin Bergsma

"Elektra - Czytelni słów i dźwięków" działa w Mazowieckim Instytucie Kultury. - Nasz pomysł na Elektrę był taki, żeby była to mediateka, w której zbiory książkowe łącza się z muzycznymi - mówi Aleksandar Ćirlić, pomysłodawca miejsca. - Po dawnej bibliotece Warszawskiego Ośrodka Kultury odziedziczyliśmy księgozbiór, ale też mała płytotekę. Od tego się zaczęło. Ja sam zbieram płyty, pisałem o nich pracę dyplomową na warszawskim kulturoznawstwie, więc naturalnie zaproponowałem takie rozwiązanie - dodaje.

Elektra dziś to rodzaj klubu, miejsca aktywności lokalnej, miejsca do chilloutu. - Otwieramy się o 12, włączamy jazz, gramy muzykę tylko z winyli. Nastawiamy ekspres do kawy, włączamy neon i czekamy na gości - opisuje atmosferę Elektry gość Kasi Dydo. - Trochę się inspirowaliśmy dawnymi międzynarodowymi klubami prasy i książki. Empiki kiedyś były miejscami kulturotwórczymi - dodaje. 

Książek i płyt w Elektrze nie brakuje, do każdej z nich goście mają swobodny dostęp. Jednak jest tam też tajemniczy zbiór specjalny, zamknięty na klucz. - Tam są rzeczy unikalne, np. płyty testowe, a wśród nich płyta testowa pierwszej płyty zespołu Perfect. Zanim świat usłyszał ten album, stworzono około 10 kopi by sprawdzić jakoś tłoczenia. My taką płytę mamy w zbiorach - zdradza gość Czwórki. - Mamy też kolekcję płyt szelakowych, to dar rodziny Minich z Londynu. To kolekcja z polską muzyką wydawaną na obczyźnie - dodaje. 


Posłuchaj
12:11 czwórka stacja kultura 27.09.2022.mp3 O warszawskiej Elektrze i wydarzeniu "Bardzo Vinyl" opowiada Arleksandar Ćirlić (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W najbliższych dniach Elektra będzie też domem dla wyjątkowego projektu "Bardzo Vinyl". - Pod tą nazwą kryje się wiele: niesamowita ilość rozmów, seria pięknych zdjęć i jest to offlinowa wystawa pokazująca dorobek Beatrice Rossano z Neapolu, która pokazała duszę polskiej i neapolitańskiej społeczności przez winylową soczewkę przy współpracy z ekipą międzynarodowych fotografów, wśród nich są: Daniel Rusty, Faustka Lukowska, Federica Limone, Parjanya Sarma, Vincenzo Noletto - zdradza Aleksandar Ćirlić. - Neapolitanka żyje w Warszawie i robi wywiady z osobami tworzącymi kulturę winylową w Polsce i Neapolu. Beatrice przyjechała do Polski w środku pandemii, tu znalazła pracę. Zaczęła chodzić po targach płyt winylowych, poznawać ludzi: dj-ów, osoby sprzedające płyty, właścicieli sklepów, pasjonatów. Wpadła na pomysł stworzenia bloga - dodaje. 

Neapolitanka zaprzyjaźniła się z kilkorgiem fotografów, którzy dokumentowali jej wywiady z pasjonatami winylów. - Te wywiady są bardzo intymne, ona bardzo fajnie prowadzi te rozmowy - zdradza gość Czwórki. - To, co zobaczycie na wystawie to trochę zapis tych przyjacielskich spotkań. Na wystawie są zdjęcia i wywiady. Na zdjęciach widać pasjonatów i miłość do muzyki - dodaje. 

Każde ze zdjęć prezentowanych na ekspozycji poparte jest fragmentem wywiadu. - Te rozmowy to były piękne podróże w przeszłość, ale też rozmowa trochę o przyszłości, o przyszłości tego królewskiego nośnika, jakim jest winyl - dodaje. 

Wernisaż projektu "Bardzo Vinyl" odbędzie się 27 września w warszawskiej Elektrze o 19.00. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandar Ćirlić (pomysłodawca miejsca "Elektra - Czytelnia Słów i dźwięków)

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Record Store Day. Zostań winylowym diggerem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 14:38
- Na wystawę "Szafa grająca" i Record Store Day w Muzeum POLIN zapraszamy wszystkich, którzy chcą przejść na drugą stronę płytowej tęczy - mówili w Czwórce Kajetan Prochyra, koordynator sceny muzycznej w Muzeum POLIN oraz Maciek Kopeć, główny organizator Record Store Day 2017 w Warszawie.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
rozwiń zwiń