"Stop Making Sense" wraca do kin. Jak będzie wyglądać nowa wersja?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 11:25
"Stop Making Sense" jest nowatorskim zapisem koncertu rockowej grupy Talking Heads. Film pokazano m.in. na festiwalu w San Francisco w 1984 roku, ale "wielki film-koncert nie stracił nic ze swej rytmicznej siły i czaru". 
David Byrne i grupa Talking Heads podczas koncertu
David Byrne i grupa Talking Heads podczas koncertuFoto: Shutterstock.com/ROY J BARON

David Byrne nie zwalnia tempa i zapowiada niespodziankę dla fanów swojej wcześniejszej twórczości, gdy stał na czele legendarnej formacji Talking Heads. Film Jonathana Demme i tegoż właśnie zespołu, czyli produkcja pod tytułem "Stop Making Sense", powraca na ekrany kin, jednak z odświeżonym, cyfrowym dźwiękiem i udoskonaloną kopią - w zremasterowanej wersji w rozdzielczości 4K.

Film uznawany jest dziś przez krytyków za klasykę kina. - W 2021 roku produkcja stała się częścią dziedzictwa kulturowego Ameryki, trafiając do zbiorów Biblioteki Kongresu, jako film o kulturalnym, historycznym i estetycznym znaczeniu - wyliczała Martyna Ogonek. To też pierwszy film koncertowy w karierze reżysera Jonathana Demme, który kilka lat później zdobył Oscara za "Milczenie owiec".  

To film dokumentalny o tournée zespołu Talking Heads z roku 1984. Jonathan Demme i operator Jordan Cronenweth zarejestrowali show, wymyślony przez Davida Byrne'a - multimedialny spektakl, w którym każda piosenka odzwierciedla fragment osobowości Byrne'a. 

Posłuchaj
03:39 _PR4_AAC 2023_03_20-09-42-14.mp3 O filmie "Stop Making Sense" - jak będzie wyglądała nowa wersja? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Niedawno do sieci trafił zwiastun odświeżonej wersji filmu. David Byrne odbiera w nim z pralni swój słynny "Big suit", wzorowany podobno na tradycyjnych japońskich kostiumach teatralnych. Film trafić ma do kin jeszcze w tym roku. 

Źr. Youtube.com/Talking Heads

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 9.15

kd

Czytaj także

Czy powstanie "Sok z żuka 2" i co ma z tym wspólnego Brad Pitt?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 10:50
Film "Sok z żuka" doczekał się musicalu na Broadwayu, animowanej serii, a także gier wideo. Nigdy nie powstała jego druga część, choć często mówiono o takich planach. Teraz temat powraca, a wśród nazwisk zamieszanych w nową produkcję pojawiają się: Pitt, Keaton, Burton czy Ryder. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń