Jak założyć akwarium? "Najpierw poznaj potrzeby ryb"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 16:00
Wbrew pozorom założenie i utrzymanie w należytym stanie akwarium to wcale nie jest taka łatwa sztuka. - Na start polecam jak największe akwarium, bo - paradoksalnie - jest przy nim najmniej pracy - podkreślał akwarysta Radał Kiszło. 
Dziś coraz więcej osób myśli o założeniu akwarium
Dziś coraz więcej osób myśli o założeniu akwariumFoto: shutterstock.com/Charlotte Bleijenberg

Zakładanie domowego akwarium to nie tylko kwestia wyboru rybek. Do konkretnych gatunków zwierząt należy też dobrać odpowiednie rośliny, dbać o parametry wody, takie jak pH, temperatura, czy wiele innych wskaźników. Do tego jeszcze dochodzi oświetlenie, filtry, a dopiero na samym końcu są mieszkańcy stworzonego przez nas środowiska, czyli ryby. - Zanim zdecydujemy się na zakup, warto o tym poczytać, popytać kolegów akwarystów. Wiedza jest najważniejsza - podkreślał Rafał Kiszło, prezes Klubu Miłośników Mieczyka Hellera. - Akwarium i warunki dostosowujemy do rybek. 

Popularne akwaria kule wcale nie są dobrym wyborem. Inne, małe, też mogą nam dostarczyć więcej problemów, bo trudno w nich utrzymać czystość. Najlepsze jest akwarium 100-litrowe, taki zbiornik ma ok. 80 centymetrów długości. Minimum to zaś 60 litrów i 60 cm długości. - Duże akwarium to także duża ilość wody, jednak im większe akwarium, tym mniej przy nim pracy. Gdy się na takie zdecydujemy, robimy małe podmiany wody co tydzień, i wszystko działa. Mniejsze akwaria na przykład co miesiąc trzeba kompleksowo czyścić, co bywa problematyczne - tłumaczył ekspert. 

Widok niezwykle barwnego, podwodnego świata morskich stworzeń jest fascynujący i działa uspokajająco. Hodowla rybek akwariowych staje się pasją coraz większej liczby miłośników zwierząt. Zakładając domowe akwarium, warto pomyśleć o molinezjach, gupikach czy mieczykach, które uchodzą za stosunkowo łatwe w utrzymaniu. - To gatunki mało problematyczne, czyli praktycznie nie trzeba do nich przygotowywać wody. W wielu miastach woda jest już ozonowana, a nie chlorowana. Możemy więc ją dolewać bezpośrednio z kranu do akwarium. Ważne, by miała odpowiednią temperaturę, czyli ok. 20-25 stopni Celsjusza - mówił gość Czwórki. Istotnym elementem jest filtrowanie wody: biologiczne albo mechaniczne. - W pierwszym przypadku mamy bakterie nitryfikacyjne, które czyszczą za nas wodę, w drugim używa się gąbek czyszczących, ale potem to my musimy czyścić te gąbki - opowiadał ekspert. 

Posłuchaj
09:24 czwórka gupiki 2022_09_26-14-21-02.mp3 Jak założyć swoje pierwsze akwarium? Radzi Rafał Kiszło (Dajesz radę/Czwórka) 

Na dno akwarium można położyć żwir, dodać też piasek kwarcowy. - Możliwości jest bardzo wiele, wszystko zależy od naszych preferencji i efektu, jaki chcemy uzyskać. W sklepach zoologicznych kupimy podłoża, których możemy używać od razu, choć warto je oczyścić - podkreślał gość Czwórki. - Wystrój akwarium zależy od naszych preferencji i gustu, jednak należy pamiętać o potrzebach naszych podopiecznych. Na przykład nie wrzucajmy wapienia rybom z Amazonki, bo zmieni on im parametry wody - wyliczał. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Rafał Kiszło (prezes Klubu Miłośników Mieczyka Hellera)

Data emisji: 26.09.2022

Godz. emisji: 14.23

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekin polarny. Weź z niego przykład i żyj 400 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 13:00
Najstarszy z nich pamięta czasy, kiedy Sobieski odnosił zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. W czym tkwi tajemnica długowieczności rekinów polarnych? Być może w tym, że nie żyją "w biegu".  
rozwiń zwiń