Rekin polarny. Weź z niego przykład i żyj 400 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 13:00
Najstarszy z nich pamięta czasy, kiedy Sobieski odnosił zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. W czym tkwi tajemnica długowieczności rekinów polarnych? Być może w tym, że nie żyją "w biegu".  
Rekin polarny występuje w wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Białego.
Rekin polarny występuje w wodach Grenlandii, Morza Północnego, północnego Atlantyku, Oceanu Arktycznego i Morza Białego.Foto: Kathy Hutchins/Shutterstock.com

Pośpiech, przemęczenie, roztargnienie. Nie trzeba być wybitnym obserwatorem, aby zauważyć, że dzisiaj ludzie ciągle się gdzieś spieszą. Życie w pośpiechu jest przede wszystkim bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Może więc warto nieco zwolnić i wziąć przykład z rekina polarnego - najdłużej żyjącego kręgowca, który porusza się wolniej od człowieka. 

Nie taki rekin straszny, jak go pokazał Spielberg

Królestwo rekinów obejmuje kilkaset gatunków tych niezwykłych ryb. Są wśród nich m.in. raszpla, która przypomina płaszczkę i "pocket shark", który na głowie ma kieszenie? Są też rekiny, które świecą w ciemnościach, albo powiększają się po wypiciu wody. - Rekin polarny, tak jak większość gatunków rekinów, może sprawiać wrażenie dość groźnej bestii, znanej z filmu "Szczęki" Stevena Spielberga - mówi Jakub Rybski, dziennikarz NationalGeographic.pl. - Ale tak naprawdę spośród 500 znanych gatunków, tylko 27 atakowało ludzi, a jedynie 13 z nich stanowi realne zagrożenie dla człowieka. W tej grupie nie ma rekina polarnego.      

Tort z 400 świeczkami

Dość trudno jest określić wiek tego gatunku. - Szacuje się, że te osobniki mogą dożywać nawet 400 lat - przyznaje ekspert. - To są ryby, które żyją w wodach Arktyki - Grenlandii i Północnego Atlantyku. Pływają w wodach pelagialnych, czyli głębinowych. Z czego wynika długowieczność rekinów polarnych? Wśród kluczowych czynników wymienia się nietypową budowę serca oraz unikalny układ odpornościowy. Serca tych kręgowców bardzo powoli pompują krew, wykonując średnio jedno uderzenie na 12 sekund.

Zobacz także:

"Nie grozi mu mandat za przekroczenie prędkości"

Rekin polarny bije rekordy nie tylko pod względem długowieczności. Dojrzałość płciową uzyskuje w wieku 150 lat, ponadto zyskał sobie miano najpowolniejszego rekina na świecie. To sprawia, że atakują on zdobycz w czasie jej snu. - Rekiny pływają z prędkością zaledwie 1 km/h, więc można sobie wyobrazić jak krótki dystans przemierzają w tym czasie. Żywią się głównie mniejszymi od siebie rybami, ale bywały też przypadki, że w jego żołądku znajdowano nawet renifery - opowiada rozmówca Jędrzeja Rosiewicza. - Rekiny polarne osiągają ok. 6,5 metra długości, choć szacuje się, że najdłużej żyjące osobniki mogą mieć nieco ponad 7 metrów.

Posłuchaj
04:48 [i] 12.08.2022 Rekin polarny v2.mp3 Sekret długowieczności rekina polarnego (Stacja Nauka/Czwórka)

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody przyznała rekinowi polarnemu kategorię „gatunek bliski zagrożenia”. Główną przyczyną ograniczania ich populacji jest połów w celu pozyskania oleju z wątroby rekina.

Rare Encounter with Greenland Shark - Adam Ravetch | One World One Ocean

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 12.25

kul

Czytaj także

Morskie opowieści - przez ocean na gapę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:30
Okazuje się, że skłonności do podróży na gapę mają nie tylko ludzie, ale również morskie stworzenia. Dzięki temu oszczędzają energię i mogą pokonywać dłuższe dystanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łowca obcych". Na ratunek polskim rakom

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:00
Hasło "Łowca obcych" kojarzy się z istotami pozaziemskimi. W przypadku nazwy projektu Rafała Maciaszka mamy jednak do czynienia nie z przybyszami z kosmosu, tylko ze stworzeniami chodzącymi i pływającymi na naszej planecie. 
rozwiń zwiń