Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
- Nie wszystkie rekiny potrzebują zębów, by polować. Choć wszystkie je mają, w przypadku trzech gatunków narząd ten jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego.
Rekin wielorybi
Rekin wielorybiFoto: Shutterstock.com/Krzysztof Odziomek

shutterstock foka 1200.jpg
Foki są jak psy i niedźwiedzie. "Podobne też do człowieka"

Rekiny kojarzą się wielu z nas z niebezpiecznymi drapieżnikami z popularnych filmów "Szczęki". Jednak niektóre z tych zwierząt wyglądem znacznie odbiegają naszych wyobrażeń. - W przypadku trzech rekinów narząd, jakim są zęby, jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Chodzi o gatunki, które odżywiają się planktonem. Jednym z nich jest największa ryba na świecie, czyli rekin wielorybi, który zamiast polować po prostu pływa czeka na swoje ofiary. Jego paszcza ma nawet do 2 m średnicy, więc nie trudno wpaść w taką pułapkę.

Posłuchaj
05:28 _PR4_AAC 2021_06_03-12-47-10.mp3 Zęby rekinów - rozmowa z Moniką Wiśniewską (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czytaj także:

Jak tłumaczyła, rekinom, niezależnie od wielkości, zęby rosną przez całe życie. Ryby te nie muszą się obawiać, że w pewnym momencie pozostaną bez swojej najpoważniejszej broni - podkreślała. - W szczękach rekinów widać kilka rzędów zębów ułożone jeden za drugim. Aktywne są z reguły dwa-trzy pierwsze rzędy zębów. Jeśli ząb z pierwszego rzędu wypadnie, na jego miejsce "wskakuje" od razu drugi. To działa trochę jak bębenek w rewolwerze: gdy wystrzeliwujemy z niego naboje, przekręcamy go - tłumaczyła.  


shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

Na podstawie zębów w szkieletach ryb sprzed tysięcy lat naukowcy są dziś w stanie dowiedzieć się m.in. czym dane zwierzę się odżywiało. - Jeśli zęby są trójkątne, jak piramidka i do tego jeszcze piłkowane na brzegach, zwierzę było drapieżnikiem polującym na większe ofiary. Jeśli zęby są cieniutkie jak igły, wydłużone, to ich właściciel poluje na ryby żyjące w ławicach, a ostre zęby zapewniają mocny chwyt, dzięki któremu ofiara nie ucieknie - wyliczała. 

Czytaj także:

Niektóre gatunki polują - jak mówiła Monika Wiśniewska - w sposób "bardzo spektakularny". I dla nich zęby są nieodzownym elementem polowania. - Na przykład żarłacz biały, zwany rekinem ludojadem. Poluje na swoje ofiary z większej głębokości, a odżywia się żółwiami, albo fokami. Gdy na powierzchni wody dostrzeże kształt, który przypomina jedno z tych zwierząt, przyspiesza i wyłania się z głębiny - mówiła specjalistka. - Rekin foremkowy, czyli jeden z najmniejszych, swoją nazwę zawdzięcza temu, że kiedy atakuje ofiarę - nierzadko znacznie większą od siebie - na jej ciele zostawia ślady w kształcie... foremki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Oliwia Krettek

Gość: Monika Wiśniewska (edukatorka z Akwarium Gdyńskiego)

Data emisji: 03.06.2021

Godzina emisji: 12.35

kd

Czytaj także

Dlaczego wieloryby śpiewają?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 14:13
Dzięki emitowanym dźwiękom te duże walenie są w stanie komunikować się z innymi osobnikami. Nawet jeśli znajdują się one kilka kilometrów dalej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rów Mariański. Blizna naszej planety

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 14:30
Rów Mariański znajduje się w zachodniej części Oceanu Spokojnego i jest najgłębszym rowem oceaniczny na świecie. Gdyby postawić w nim Mount Everest to w dalszym ciągu do poziomu morza brakowałoby ok. dwóch kilometrów. 
rozwiń zwiń