Zawsze na służbie - dla zwierząt. Jak działa Ekopatrol?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 16:10
Choć patrole pomagające czworonogom funkcjonują praktycznie w każdym dużym mieście, niewielu Polaków wie, jak właściwie działają.
Jak działają służby w Ekopatrolu?
Jak działają służby w Ekopatrolu? Foto: Shutterstock.com/dotshock

Ekopatrol to specjalna komórka warszawskiej Straży Miejskiej. Działalność tej służby jest niezwykle ważna, funkcjonariusze zajmują się bowiem zwierzakami w potrzebie, a tych nie brakuje. Psy, koty, a nawet dzikie zwierzęta, jak lisy, dziki czy sarny, potrącane przez samochody, ptaki zamknięte w przestrzeniach stropodachowych czy łosie biegające po ulicach dużych miast - to pacjenci, którym pracownicy Ekopatrolu na co dzień pomagają.

- Komórka powstała blisko 20 lat temu i działa przez całą dobę. Interwencji jest dużo. Ich liczba zależy od pory roku - mówi Sebastian Ryczkiewicz, inspektor Oddziału Ochrony Środowiska, z Referatu ds. Ekologicznych Straży Miejskiej w Warszawie. - W okresie jesienno-zimowym w mieście najwięcej interwencji jest realizowanych przy odławianiu nietoperzy, które szukają cieplejszego kąta. Przez całą dobę można zadzwonić pod nr 986, a funkcjonariusze się nimi zajmą.

Zima to trudny czas dla czworonogów. W tym okresie marzną nie tylko nasi domowi pupile, ale także dzikie zwierzęta. Pomimo obecności człowieka mogą więc one podchodzić pod ludzkie siedziby. Do takich zwierząt należą m.in. dziki, lisy i kuny. - W przypadku dzikich zwierząt mamy pomoc. Nasz patrol przyjedzie i przyjmie zlecenie, jednak sprawę przekazuje do Lasów Miejskich Warszawa, które wysyłają łowczego - tłumaczy gość audycji.

Wiosna to czas lęgowy, najwięcej interwencji jest przy nietypowym miejscu lęgu. - Często można znaleźć kaczki na tarasach, zwłaszcza na warszawskim Wilanowie - opowiada rozmówca Kacpra Kowalczyka. - Odławiamy rodzinę i przenosimy do bezpiecznego miejsca. Najczęściej jest to oczko wodne i tam wypuszczamy kaczki.

Ekopatrol to nie tylko dzikie zwierzęta. Zdarzają się interwencje w sprawie domowych czworonogów. - Czasem jesteśmy wzywani, żeby złapać uciekające psy. Jakiś czas temu jednemu z właścicieli nagminnie uciekał owczarek niemiecki - opowiada inspektor. - Raz może się zdarzyć, jeśli jednak sytuacja się powtarza, wyciągamy konsekwencje. Zwłaszcza teraz, gdy panuje wścieklizna i psy powinny być wyprowadzane na smyczy. Właściciele karani są mandatami, a w ekstremalnych sytuacjach składane są także wnioski do sądu. Wszystko zależy od sytuacji.Funkcjonariusz przypomina o obowiązku posiadania aktualnych badań i szczepień na wściekliznę naszych pupili. Dodatkowo na czas trwania wścieklizny na danym terenie obowiązkiem szczepienia zostały także objęte koty domowe. - Podczas kontroli i interwencji weryfikujemy to. Jeśli trafimy na właściciela, który zaniedbał ten obowiązek - karzemy go mandatem.


Posłuchaj
11:47 Czwórka/Dajesz Radę - ekopatrol 28.11. 2022.mp3 W audycji mówimy o Ekopatrolu i jego działalności (Dajesz radę/Czwórka)

 

Po Ekopatrol mogą także zadzwonić osoby, które wiedzą o nieprawidłowościach w opiece nad zwierzętami. - Czasem zdarzają się interwencje na wniosek sąsiadów, którzy mają zastrzeżenia co do właściwej opieki nad zwierzęciem - tłumaczy gość Czwórki. - Wtedy też jeździmy na kontrole i sprawdzamy przez tydzień, a nawet dwa, jak zwierzę jest traktowane i czy wszystko przebiega prawidłowo. 


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Gość: Sebastian Ryczkiewicz (inspektor Oddziału Ochrony Środowiska, Referat ds. Ekologicznych Straży Miejskiej w Warszawie)

Data emisji: 28.11.2022

Godz. emisji: 14.17

aw/kd/kor


Czytaj także

Nasze zwierzaki jedzą niezdrowo. Jak im pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 15:00
W Światowy Dzień Walki z Otyłością warto sprawdzić, czy ta bardzo popularna w XXI wieku choroba nie dotyczy naszego pupila. Nadwaga i otyłość naszych zwierząt to plaga, możemy jej zapobiegać. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta zimą - jak zadbać o domowe psy i koty oraz o dzikie zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 17:15
Wielkimi krokami zbliża się zima. Temperatury ostatnich dni dają nam się już we znaki. Sprawdzamy, jak na niskie temperatury reagują zwierzęta i jak im pomóc przetrwać czas chłodu. 
rozwiń zwiń