Ciemna strona internetu

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 18:30
Jak co czwartek gościem "Czwartego Wymiaru" był redaktor naczelny magazynu "T3" Marcin Kubicki. Tym razem rozmowa dotyczyła mniej wesołego i przyjemnego oblicza internetu.
Audio
  • O tym, co kryje się "pod spodem" internetu, który wszyscy znamy, rozmawiali Kuba Marcinowicz i Marcin Kubicki (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Ciemna strona internetu
Foto: sxc.hu

- Jest bardzo źle - nie waha się stwierdzić Kubicki. - My nie zdajemy sobie tak naprawdę z tego wszystkiego sprawy, co jest tak jakby pod spodem sieci. Wielu z nas jest zainteresowanych, żeby do tego dotrzeć, chociażby ze względów związanych z naszą prywatnością i danymi w internecie. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać, a tak naprawdę nie do końca wiadomo, na co trafimy.
Dla osób, które korzystają z internetu sporadycznie, nie posiadających fachowej wiedzy, nie jest łatwym zrozumienie, o co tak naprawdę chodzi i co niesie sobą termin "dualny internet". Nasz gość spróbował to wyjaśnić: - jest po prostu oprogramowanie, a tak naprawdę przeglądarka internetowa, które uruchamiamy i wpisujemy adres. Tutaj jednak pojawia się pierwszy problem, bo nie jest to taka zwykła strona, jaką wszyscy znamy i kojarzymy, lecz ciąg liter, znaków, swoisty szyfr. Żeby go zdobyć trzeba się naprawdę mocno postarać, wejść do pewnego środowiska ludzi, nazwijmy ich "ciemnej mocy". Jest to trudne.
Zainteresowanych tematem odsyłamy do wysłuchania całej rozmowy Kuby Marcinowica i Marcina Kubickiego w "Czwartym Wymiarze".
(ac)

Czytaj także

Kupuj z głową. Bez portfela

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 19:16
Wybrakowany towar, brak przesyłki albo kalkulator zamiast wymarzonego laptopa. Co robić kiedy ktoś oszuka nas na zakupach w sieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paula Januszkiewicz - legalna hakerka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2013 18:30
W zdominowanym przez mężczyzn świecie IT jest kobieta, która o bezpieczeństwo w sieci wie wszystko. To Paula Januszkiewicz - światowy autorytet w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego i gość Kuby Marcinowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyszukiwarka Nekst ułatwi nam życie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 14:45
- Mamy zupełnie inne technologie i założenia niż w przypadku wyszukiwarek anglojęzycznych, dlatego to będzie naprawdę dobra rzecz - opowiada w Czwórce Jacek Koronacki z PAN, członek zespołu nagrodzonego w konkursie "Eurosymbol Innowacji".
rozwiń zwiń