X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojskowe wynalazki w twoim domu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 12:00
Technologia w wojsku wielu kojarzy się z przedpotopowym sprzętem. Tymczasem okazuje się, że nic bardziej mylnego. Z tego, czego dziś używamy na co dzień, tak naprawdę pierwotnie korzystali żołnierze.
Audio
  • Sprzęt, który mamy dzięki armii - rozmowa z Marcinem Kubickim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Ćwiczenia polskich żołnierzy
Ćwiczenia polskich żołnierzyFoto: GARY L. KIEFFER/Wikimedia Commons/CC

Standardem w wyposażeniu polskiej armii jest nawigacja. - Wszelkiego rodzaju radary, które potem zminimalizowano i unowocześniono, dały początek rzeczom, które wykorzystujemy dziś nie tylko w samochodach, ale także m.in. smartfonach i bez których nie możemy się obejść - przyznaje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".

Dlatego też to, co dziś nazywamy "rewolucją na rynku", "wynalazkiem, który zmieni oblicze polskiej technologii", dawniej służyło żołnierzom. - Touch ID, czyli słynna technologia wykorzystywana przez Apple, również wcześniej wykorzystywana była przez wojsko – mówi Kubicki.

Bez "pomocy" wojska nie mielibyśmy pewnie dziś także… aplikacji pogodowych w naszych telefonach. - Angielskie Ministerstwo Lotnictwa monitorowało sytuację w przestworzach korzystając z danych tamtejszego biura meteorologicznego - opowiada gość Czwórki. - Dziś radarów, znajdujących się na lotniskach, używa się do bardziej "ludzkich czynności" i chyba każdy ma na swoim smartfonie bardzo dokładną aplikację podającą prognozę pogody.

By dowiedzieć się więcej o tym, jakie gadżety, bez których dziś nie potrafimy się obejść, pierwotnie służyły wojsku, posłuchaj nagrania rozmowy z "Czwartego wymiaru", bądź obejrzyj wideo ze studia Czwórki.

(kd/asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
patii15122014-05-29 00:48 Zgłoś
Szkoda, że to właśnie na potrzeby wojska powstają nowe technologie i wynalazki, ich przeznaczeniem w głównej mierze na początku zawsze jest zwiększenie przewagi nad przeciwnikiem. I podniesienie skuteczności armii w wykonywaniu zadań i likwidacji celów.

Czytaj także

Od Boomboxa do iPoda - historia odtwarzaczy muzyki

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 17:18
W nowym cyklu "Czwartego Wymiaru" pod hasłem "Odkrycia i Wynalazki" będziemy sprawdzać, jak wyglądały i jak działały przedmioty, które były prekursorami dzisiejszych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkurzacz - wielka historia wciągania

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 18:45
Jedni tego nie znoszą, dla innych odkurzanie to forma relaksu. Postanowiliśmy prześledzić historie najpopularniejszego urządzenia czyszczącego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unitromaniacy w natarciu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 11:15
Fanów sprzętu marki Unitra, czyli polskiego audio z czasów poprzedniego ustroju jest bardzo wielu. o ich pasji porozmawiamy z nimi w piątkowy wieczór w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy "nowe" oznacza "lepsze"?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 17:43
W najbliższą środę w "Czwartym Wymiarze" pochylimy się nad tematem wszechobecnej "Mody na unowocześnianie". Zapytamy słuchaczy i ekspertów o to, czy to, co nowe zawsze jest "lepsze"? Powiemy także o sposobach na powstrzymanie kierowców przed piciem alkoholu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wydrukować pizzę w drukarce 3D?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 18:49
Dzięki drukarkom 3D możemy stworzyć właściwie wszystko: od jedzenia, przez broń palną, aż po precyzyjne narzędzia. Wystarczy użyć odpowiednich materiałów, np. metalu, papieru, albo... czekolady.
rozwiń zwiń