X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
Temat podróży kosmicznych znany jest od kilku lat. Jednak w tym roku w końcu ma się odbyć pierwszy turystyczny lot w kosmos, a jego koszt wyniesie 800 tys. zł od osoby. - Za rok, albo kilka lat najprawdopodobniej będzie taniej - przekonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
Audio
  • Jak zorganizować lot w kosmos, czy uda się zorganizować reality show na Marsie i w jaki jeszcze sposób można zarobić na podróżach pozaziemskich? - rozmowa z Marcinem Kubickim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Gdańsk bardziej skorzystałaby na tym, gdyby w mieście powstał instytut albo ośrodek powiązany z Polską Agencją Kosmiczną
Zdaniem gościa radiowej Jedynki, Gdańsk bardziej skorzystałaby na tym, gdyby w mieście powstał instytut albo ośrodek powiązany z Polską Agencją KosmicznąFoto: wikimedia.commons/fot.LightLinAl

- To wycieczka na 20 km nad powierzchnię Ziemi. To bardziej "półkosmos" niż kosmos. Pytanie, czy lot wart będzie tych pieniędzy - zastanawia się Marcin Kubicki. - Ludzi, którzy dysponują taką gotówką, nie brakuje i oni przecierają szlaki następcom, którzy nie będą musieli wydawać takich pieniędzy.

Przygotowania do wycieczki w kosmos są żmudne i czasochłonne. - Oficjalnie nie mówi się o tym, ale podobno wszystko trwa około roku, trzeba m.in. przejść niezbyt wymagające testy sprawnościowe - tłumaczy Kubicki.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. W. Kusiński

Na kosmosie można zarobić jednak nie tylko wysyłając tam ludzi. - Na Ziemi kończą się zasoby naturalne, dlatego szuka się ich poza naszą planetą, m.in. na asteroidach - tłumaczy Kubicki. - Okazuje się, że można na nich znaleźć m.in. bardzo dużo platyny. Nad tym, jak transportować te surowce na Ziemię, naukowcy pracują od 20 lat.

Jeśli chodzi o sposoby na zarabianie pieniędzy, pomysłowość ludzka nie zna granic. Najnowszą inicjatywą jest… nakręcenie reality show na Marsie.

Czy ten pomysł się powiedzie i ile może kosztować jego realizacja? Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia nagrania całego spotkania Kuby Marcinowicza z Marcinem Kubickim w "Czwartym wymiarze".

(kd/asz)

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos podróże
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dr Tomasz Rożek: kosmos nie jest nieskończony, ale wciąż się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 10:00
Dr Tomasz Rożek, popularyzator nauki i autor książki "Kosmos" przyznaje, że sam "nie ogarnia kosmosu". - Ale mimo to staram się go oswoić - opowiada w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etiopia - kraj fascynujących ludzi i aromatycznych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
- To kraj, który najlepiej poznać można podróżując komunikacją miejską i do którego należy zabrać mnóstwo ciepłych ubrań - mówi Kinga Turkowska, podróżniczka i badaczka Etiopii.
rozwiń zwiń