Jak gry komputerowe zawojowały świat?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 12:00
Kiedyś gry komputerowe miały zapewniać nam rozrywkę, dawać przyjemność. Grafika nie była istotna, dźwięk także, ważne, by można było na przykład odbijać piłeczkę. - Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej - mówi Marcin Kubicki.
Audio
  • Marcin Kubicki o historii gier komputerowych i tym dynamicznie zmieniającym się rynku (Czwórka/Czwarty wymiar)
Jak gry komputerowe zawojowały świat?
Foto: Glow Images/East News

- Kilkanaście lat temu grywalność w ówczesne gry była powalająca, choć były to przecież rzeczy absolutnie eksperymentalne - mówi w Czwórce redaktor naczelny magazynu "T3" Marcin Kubicki . - Tytuły powstawały z czystej pasji, a dziś jest to rynek warty setki milionów dolarów.

Dowód? Największa prywatna kolekcja gier sprzedana została niedawno za 750 000 dolarów. - Chyba nikt nie sądzi, że zakupu dokonał człowiek, który chce wykorzystywać te gry w celu rozrywkowym - mówi Kubicki. - To kolekcja, w której wiele tytułów, pochodzących sprzed 20-30 lat, wciąż jest zafoliowanych.

Zdaniem Kubickiego gry to dziś już nie tylko jeden z elementów rozrywki, to nieodłączna część naszej codzienności. - One przenikają inne dziedziny życia - mówi gość "Czwartego wymiaru" i wymienia: filmy na podstawie gier, m.in. "Tomb Rider", ogromny rynek figurek i innych gadżetów. - Jedyna rzecz, która maleje, przynajmniej w Polsce, to liczba magazynów związanych z tą tematyką - dodaje Kubicki.

Zobacz także Marcin Kubicki: przejęcia firm - tak działa rynek nowych technologii <<<

Jak wygląda branża gier komputerowych i czy warto uczyć się programowania ich? Jak, kiedy i dlaczego gracze, zamiast pikselozy, pokochali ugładzoną grafikę, jaka jest tajemnica sukcesu konsol i dlaczego w Japonii odradzają się salony gier? Zapraszamy do wysłuchania nagrania i obejrzenia rozmowy z Marcinem Kubickim w Czwórce.

(kd/tj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka komputery technologie
Czytaj także

Komputery lubią niskie temperatury

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 12:00
Zima to czas, kiedy nasze sprzęty elektroniczne powinny działać najlepiej. Szczególnie tyczy się to komputerów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hejter w sieci już nie taki bezkarny

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 14:34
Po precedensowym wyroku, który udało się wywalczyć Romanowi Giertychowi, eksperci zapowiadają: nikt w sieci nie będzie już bezkarny. Każde naruszenie dobra osobistego w internecie może być ścigane na zasadzie cywilnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rodzi się potęga sklepu internetowego?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:07
Amazon, jak wiele innych firm działających w branży komputerowej, powstał w garażu. - To był początek lat 90. Większość firm, które znamy dziś, m.in. Dell, Microsoft czy Apple, wyrastało właśnie w takich warunkach - mówi prof. Krzysztof Borowski, konsultant książki "Jeff Bezos i Era Amazona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przejęcia firm - tak działa rynek nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:45
"Zasada kuli śniegowej" to nowy trend na technologicznym rynku. - Jeszcze rok temu na topie było kupowanie patentów i wykorzystywanie ich przeciwko innym firmom - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń