Przejęcia firm - tak działa rynek nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 18:45
"Zasada kuli śniegowej" to nowy trend na technologicznym rynku. - Jeszcze rok temu na topie było kupowanie patentów i wykorzystywanie ich przeciwko innym firmom - mówi Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
Audio
  • Wielkie przejęcia w branży nowych technologii - rozmowa z Marcinem Kubickim (Czwórka/Czwarty wymiar)
Nowe przepisy o spółkach mają być bardziej przyjazne dla przedsiębiorców.
Nowe przepisy o spółkach mają być bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Foto: Glow Images/East News

"Zasada kuli śniegowej" polega na tym, że duże firmy wchłaniają mniejsze. W ten sposób tworzą się gigantyczne molochy, która rządzą rynkiem. Tak funkcjonują już m.in. Google i Facebook. - W tej branży akceptuje się tylko wzrost. Kiedy dana firma nie może już urosnąć, poszerza zakres działania - mówi gość "Czwartego wymiaru". - Na przykład Mark Zuckerberg chce teraz dostarczyć internet tam, gdzie go nie ma, by ludzie mogli korzystać z jego serwisu.

Marcin
Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3"/fot. W. Kusiński

Facebook wykupił niedawno dwie ważne aplikacje: Instagram i Wat’s Up. - Po tej transakcji dla przeciętnego użytkownika niewiele się zmieniło, ludzie korzystają z nich tak, jak robili to dotychczas - mówi Kubicki. - Procesy zmian są bardzo długotrwałe, ale już kuluarach się mówi, że Wat’s Up ma zostać wyłączony i "dołożony" do Messengera.

A co dzieje się w świecie Apple’a? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Marcinem Kubickim, bądź obejrzenia nagrania wideo ze studia.

(kd/kul)

Czytaj także

Czy da się dziś żyć bez telefonu komórkowego?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 17:17
O tym, czy dzisiejsza młodzież potrafi funkcjonować bez smartfonów, tabletów i stałego dostępu do sieci, porozmawiamy we wtorkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochylone głowy - pokolenie znad smartfonów

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 12:00
Technologie zmieniają nasze życie. Wnoszą wiele dobrego, ale też psują kontakty międzyludzkie. Zostaje pytanie czy to wina nowoczesnych wynalazków, czy nas samych, ich użytkowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powerbanki wydłużą życie telefonów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 18:41
Z biegiem lat smartfony zaczęły być coraz bardziej wydajne, innowacyjne, ale proporcjonalnie do ich rosnących możliwości, spada długowieczność baterii. Dlatego wynaleziono powerbanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje, bez których nie możemy żyć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 12:00
- Dziś aplikacje wyszły już poza obszar smartfonów czy tabletów. Wkrótce może się okazać, że nie będzie już urządzeń, które funkcjonują bez nich. Dotyczy to też sprzętów domowego użytku, jak pralki, czy… odkurzacze - mówi w Czwórce Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu T3.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec kultowych telefonów. Jaka przyszłość czeka Nokię?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 18:46
Firma Nokia powstała w 1865 roku. Wówczas fabryka ta produkowała masę papierniczą, następnie kable i galanterię gumową. Dopiero po przeprowadzce do fińskiego miasteczka o nazwie Nokia narodziła się korporacja, którą znamy dziś. Tam bowiem zaczęto produkować szeroko pojętą elektronikę.
rozwiń zwiń