Zbliża się 15. Piknik Naukowy. Zobacz, poczuj, poeksperymentuj!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 13:44
Tegoroczny Piknik Naukowy zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Jeden ze swoich nowatorskich pojazdów pokażą studenci Politechniki Warszawskiej.
Audio

Najprawdopodobniej pojazdem będzie można się przejechać, a przynajmniej zajrzeć do środka. Piknik naukowy organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik to największa impreza popularyzująca naukę w Europie, jeśli nie na świecie. Tegoroczna edycja zapowiada się naprawdę imponująco. Już 28 maja w Warszawie będzie można nie tylko zobaczyć, ale przede wszystkim zbadać empirycznie nowinki technologiczne, poznać sporo niekonwencjonalnych rozwiązań, a przede wszystkim samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, czyli na własnej skórze poczuć, co to znaczy… nauka.

Swoimi wynalazkami pochwalą się między innymi studenci Politechniki Warszawskiej, ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, czyli SKAP-u. Będzie można zajrzeć do środka, a przy odrobinie szczęścia nawet się przejechać superekonomicznym pojazdem elektrycznym o kosmicznym kształcie. – Jeden ze skonstruowanych przez nas pojazdów, o nazwie Kropelka, pali 1 litr paliwa na 607 km – mówią Krzysztof Tabiszewski i Michał Szymański, studenci ze SKAP-u w rozmowie z Kubą Marcinowiczem w audycji "Czwarty wymiar".

Najnowszy wynalazek, nad którym pracują młodzi naukowcy, to pojazd o nazwie Paks. Spala od 1 do 2 litrów paliwa na 100 km i nieco bardziej niż Kropelka przypomina samochód miejski, bo jego kierowca siedzi, a nie leży. – Paks ma napęd tylko na jedno koło. To najprostsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie – tłumaczą studenci ze SKAP-u. – W tym tygodniu zaczęły się testy, na szczęście wszystko działa. 

Na swoje badania polscy młodzi naukowcy mają niestety o wiele mniejszy budżet niż ich zagraniczni koledzy. – Najlepsze zespoły młodych wynalazców na świecie konstruują pojazdy, które potrafią przejechać nawet 700 km na jednym litrze paliwa – tłumaczą studenci. – Ale my nie poddajemy się bez walki. Elementy konstrukcji, które zagranicznym ekipom produkują wynajęte firmy, my robimy sami - dodają.

Więcej na ten temat dowiecie się słuchając rozmowy Kuby Marcinowicza ze studentami z Politechniki Warszawskiej, którą znajdziecie w ramce z prawej strony.

(kd)

Czytaj także

15. Piknik Naukowy już za cztery tygodnie!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2011 14:00
15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 28 maja (sobota) w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 01:00
Już za cztery tygodnie, w sobotę 28 maja, w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się wielki naukowy happening, który po raz 15. poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia będzie popularyzował naukę w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotofestiwal i Pinknik Naukowy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2011 00:00
W czwartkowym "Poranku Dwójki" o X Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi oraz Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń