Wirtualna przymierzalnia ułatwi zakupy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 08:00
Koniec z kolejkami do przymierzalni? Miejsce tych tradycyjnych zająć mają wkrótce przymierzalnie wirtualne. Główny cel to ułatwienie kupowania, szybsze przymierzanie i wybór ubrań.
Audio

- Wirtualna przymierzalnia to połączenie przymierzalni ze świata rzeczywistego z możliwościami świata wirtualnego. Wykorzystujemy wszelkie nowinki technologiczne do prezentacji i przymierzania ubrań w wirtualu - mówi Michał Zyznarski, członek zespołu R&D firmy Comarch, który opracował prototyp takiej przymierzalni.

Wirtualna przymierzalnia działa dzięki wirtualnym lustrom, które w oparciu o specjalne sensory, rozpoznają głębię przestrzeni. W połączeniu z kamerą wideo pozwalają na uzyskanie efektu rozszerzonej rzeczywistości. – Stojąc przed takim lustrem widzimy własną osobę, której zaprezentowane zostaną wirtualne ubrania. Mierząc np. płaszcz, zobaczymy swoją głowę, dłonie i aktualne ubranie – jedynie płaszcz jest wirtualny – wyjaśnia Zyznarski.

Gdy przymierzamy ubranie w wirtualnej przymierzalni komputer analizuje otaczającą nas przestrzeń. Dzięki temu "wie" dokładnie, gdzie znajduje się nasze ciało, nasza głowa, tułów, ramiona i nogi. Można powiedzieć, że zna nasze rozmiary. Na tej podstawie system nanosi na obraz pochodzący z kamery obraz wirtualny zawierający w sobie przymierzane ubranie. Znając nasze rozmiary system może zaproponować inne pasujące na nas ubrania. Może również podpowiedzieć jakie ubrania mogłyby pasować do aktualnie mierzonych spodni czy koszuli.

Piotr
Piotr Firan i Michał Zyznarski, fot. Aurelia Chmiel


- System doradczy może podpowiedzieć także, co wybierają inni klienci. Może również wskazać, w której części sklepu lub w innych jego oddziałach w danym mieście możemy kupić określone ubranie – mówi gość audycji.

To nie jedyne z możliwych zastosowań innowacyjnego urządzenia. Trwają prace nad rozwojem wirtualnych przymierzalni, które mają być dostępne w sklepach internetowych. Szczegóły w dźwięku audycji.

pg

Zobacz więcej na temat: firma komputery
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuczna twórczość

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2011 12:30
Po 17. w "Czwartym Wymiarze” o nietypowych automatach. Piszą wiersze, tworzą powieści a nawet malują obrazy. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że mówimy o maszynach wyposażonych w sztuczną inteligencję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka pompa, czyli gala Czwartego Wymiaru

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 15:00
Po 17 odwiedzą nas wyjątkowi goście, którym wręczymy puchary w plebiscycie: technologiczne podsumowanie roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci na twojego smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 19:29
Eksperci przestrzegają, że w tym roku czeka nas sporo hakerskich ataków na smartfony! - Wirusy służą głównie do tego, by zarobić pieniądze - mówi ekspert Czwórki. - Jak dotąd odnotowano jednostkowe przypadki wirusów, kradnących nasze dane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie w służbie zabytków

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 20:00
W "Poranku" sprawdzimy, do czego się przydają się nowoczesne technologie w ochronie zabytków.
rozwiń zwiń