Milenijny zegar odmierza czas już 12 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 10:49
Na wieży Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie tyka gigantyczny zegar, który wskazuje mieszkańcom aktualny czas. Jego serce mieści się jednak w dwóch niewielkich skrzyneczkach.
Audio
  • Tajemnice zegara na wieży Pałacu Kultury i Nauki

Zegar uruchomiono dokładnie w noc sylwestrową z 2000 na 2001 rok. Tarcza ma średnicę 6,3 m, mała wskazówka ma 2,7 m długości, a duża - 3,54 m. Na 40. piętrze Pałacu Kultury i Nauki zobaczyć można, jak wygląda ogromny zegar z bliska. Gigantyczny mechanizm wisi na wysokości 152 metrów.

- Przy dobrej widoczności widoczny jest nawet z odległości 5 kilometrów - opowiada Zygmunt Świerczeński z PKiN. - Czwórka na tarczy jest wyjkątkowa, starorzymska, bo zamiast jednej kreseczki i znaku "V" ma po prostu cztery kreski, a pod osią zegara umieszczono symbol Warszawy, czyli Syrenkę.

Archiwalne nagrania Polskiego Radia: Jak budowano Pałac Kultury i Nauki <<<

Tarczę zamontowano na każdej z czterech ścian pałacowej wieży tak, by dojrzeć ją można było ze wszystkich stron świata. - Zegar jest podświetlany, a w planach mamy zmianę reflektorów na ledowe, by tarcze można było podświetlać na różne kolory, podobnie jak cały Pałac Kultury - mówi Świerczeński. – Ale to dalekosiężne zamierzenia.

źr.CC/Halibutt
źr.CC/Halibutt

 

Centrum zasilania i sterowania zegarem znajduje się na 42. piętrze. To tylko dwie nieduże skrzyneczki.

Dowiedz się więcej o tym, jak skonstruowany jest mechanizm zegara na wieży PKiN, słuchając nagrania materiału reporterskiego Dominika Olędzkiego w ”Czwartym wymiarze” .

(kd)

Czytaj także

Tak budowano największe stołeczne arterie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 19:23
Czwórka przenosi się w czasie, tym razem do lat 60. i 70. Dzięki Archiwum Polskiego Radia możemy wam zaprezentować materiały sprzed kilkudziesięciu lat. Posłuchaj, jak na radiowej antenie relacjonowano budowę największych warszawskich tras.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska będzie "kulturalnym placem budowy"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 11:14
Okazuje się, że nasz kraj jest świetnym przykładem na to, że inwestowanie w kulturę się opłaca. Jak zapowiada minister kultury Bogdan Zdrojewski, w przyszłym roku czeka nas prawdziwa kulturalna rewolucja. Przynajmniej budowlana.
rozwiń zwiń