Polska będzie "kulturalnym placem budowy"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 11:14
Okazuje się, że nasz kraj jest świetnym przykładem na to, że inwestowanie w kulturę się opłaca. Jak zapowiada minister kultury Bogdan Zdrojewski, w przyszłym roku czeka nas prawdziwa kulturalna rewolucja. Przynajmniej budowlana.
Audio
  • Co zmieni się w przyszłym roku na "kulturalnej mapie Polski"?

 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski zapewnia, że w 2013 roku na inwestycje kulturalne przeznaczymy około miliarda złotych. Liczba zaplanowanych na ten okres przedsięwzięć jest, jego zdaniem, rekordowa.

– Będziemy realizować bardzo trudne inwestycje, to będzie przynajmniej 200 adresów, m.in. sala filharmoniczna Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach – mówi Zdrojewski. – Zresztą to w tej chwili gigantyczny "kulturalny plac budowy".

W przyszłym roku sfinalizowanych ma zostać także kilka innych ważnych inwestycji, m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich, Europejskie Centrum Solidarności, a także zasadnicza część budowy Muzeum II Wojny Światowej.

Wśród inwestycji, zaplanowanych na przyszły rok są także takie, na które zdecydowano się w ostatnim momencie. – Uczelnie, szkoły artystyczne, czyli licea plastyczne i muzyczne – wymienia Zdrojewski. – Do tego dochodzą inne przedsięwzięcia, jak na przykład finalna część fasady Zamku Królewskiego w Warszawie.

 Co jeszcze zmieni się na kulturalnej mapie Polski? Dowiedz się więcej, słuchając nagrania z "Poranka OnLine".

(kd)

Czytaj także

Zdrojewski: polski teatr nie jest w zaniku

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 06:00
Teatr wrócił do telewizji, są transmisje ze spektakli, buduje się nowe sceny, na przykład Teatr Szekspirowski. Inne są remontowane – mówił w „Trójce” minister kultury Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejna polska superprodukcja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:00
- Kiedy robi się taki film, w którym gra 300 koni i 100 kaskaderów, to czasem jest tylko jedna szansa, żeby nakręcić daną scenę, bo po trzech próbach konie będą już martwe - tłumaczy Renzo Martinelli, reżyser "Bitwy pod Wiedniem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz fotografować? Zacznij od ulicy, tam też dużo się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:00
- Powinnością fotografa jest zapisywanie rzeczywistości, niezależnie od skutków, jakie to za sobą niesie. – mówi w Czwórce Andrzej Zygmuntowicz, mistrz fotografii, członek Polskich Związków Artystów Fotografików.
rozwiń zwiń