X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Duchy nawiedziły Wieliczkę...?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 20:00
W reportażach sprzed dziesiątek lat słychać, że pod koniec ubiegłego stulecia w słynnej kopalni soli górnicy nie pracowali sami... Odkrywamy archiwa Polskiego Radia.
Audio

"Wieliczka" ma aż 9 poziomów. Pierwszy z nich sięga 64 m w głąb Ziemi, a ostatni - aż 327 m. Łączna długość chodników przekracza 300 km. Podobno można w nich spotkać prawdziwe duchy...

W 1971 roku, w reportażu pt. "Szukamy solnika" tak opisywano to niezwykłe miejsce:

- Dziesiątki kilometrów chodników, setki komór i tysiące zakamarków, ziejących tajemniczą ciemnością, górnicy zaludniali istotami niewidzialnymi, pierzchającymi przed blaskiem lampy. Wyimaginowanymi majakami, szmerem zsypującej się soli, szelestem spadającej kropli, stękaniem rozwierających się wsporników, gniecionych ciśnieniem skały, lub suchym trzaskaniem wietrzejącej ściany solnej  - mówiła dziennikarka Polskiego Radia. - W wyobraźni górników istoty te dają znać o sobie.

Posłuchaj także: Tak powstawały kopalnie <<<

Jeśli jednak wciąż nie wierzycie w istnienie kopalnianych duchów, być może przekona was nagranie z 1981 roku. - Cicho, bo coś szumi, coś rusza drzwiami, a przed nami nie ma przecież nikogo - mówił jeden z górników. - Spróbujmy to otworzyć. Puść, puść! Ale nie trzeba wołać, bo jeśli mnie pozna [duch – przyp. red.], to na pewno puści.

- Wieje wiatr olbrzymi, a gdy się otworzy tę tamę, to wiatru zupełnie nie ma… - dziwił się wówczas dziennikarz Polskiego Radia. Czy duchy "mężów w sukniach różnego koloru" rzeczywiście zamieszkują kopalnię soli w Wieliczce? Posłuchaj mrożących krew w żyłach nagrań sprzed lat, które odkrywał Dominik Olędzki  w audycji "Czwarty wymiar" .

(kd)

Zobacz więcej na temat: POLSKA dominika
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak elektryfikacja kolei poprawiła żywot Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 19:19
Dziś na PKP głównie narzekamy. Czwórkowa maszyna czasu przeniosła nas jednak w erę, gdy kolei kibicowali wszyscy, a w pociągach poznawało się miłości swego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żuki i spychacze poskromiły wielką rzekę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Elektrownia Wodna we Włocławku jest największą elektrownią przepływową w Polsce. Różne etapy jej powstawania uwieczniali w archiwum dziennikarze Polskiego Radia. Posłuchaj, co udało im się zarejestrować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy Gierek wizytował fabrykę ciężarówek w Lublinie...

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 19:37
W roku 1951 uroczyście otwarto Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie. W latach 70. dumni pracownicy opisywali obrazowo, jak obsługuje się tamtejsze maszyny, a Pierwszy Sekretarz wizytował odlewnię. Posłuchaj unikatowych nagrań z tamtego okresu!
rozwiń zwiń