Jak elektryfikacja kolei poprawiła żywot Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 19:19
Dziś na PKP głównie narzekamy. Czwórkowa maszyna czasu przeniosła nas jednak w erę, gdy kolei kibicowali wszyscy, a w pociągach poznawało się miłości swego życia.
Audio
  • Jak elektryfikacja kolei poprawiła żywot Kowalskiego

Bardzo zmienia się nasze podejście do kolei i podróżowania pociągami. Dominik Olędzki w Czwórkowym "Czwartym wymiarze" zabrał nas w podróż do czasów świetności PKP.

W 1970 roku na stacji w Rawiczu odbyło się uroczyste spotkanie budowniczych wrocławskich i poznańskich, o którym donosili reporterzy w audycji "Siedem dni w kraju i na świecie". Wtedy też wyruszył w drogę pierwszy pociąg specjalny na świeżo zelektryfikowanej linii Wrocław-Poznań. Na to spotkanie przybył sam minister komunikacji, a w Operze Wrocławskiej podczas uroczystej akademii wręczono załodze wrocławskiej Sztandar Przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, przyznany za najlepsze wyniki osiągnięte we współzawodnictwie za rok 1969.

W 1979 elektryfikacja dotarła do Białej Podlaskiej. - Rozrasta się miedziana sieć nad szlakami Polskich Kolei Państwowych. Elektryczne pociągi dotarły po raz pierwszy do Białej Podlaski, Zbąszynka i Goleniowa - donosił radiowy reporter. Chwalił, że elektryfikacja oznacza skrócenie czasu podróży dla wielu statystycznych Kowalskich.

Kolejnym dowodem przemawiającym za elektryfikacją kolei jest wzruszająca opowieść z 1965 roku, o miłości pasażerki warszawskiej kolejki i pana z Komorowa - posłuchaj załączonej audycji "Czwarty wymiar". 

(pj)

Czytaj także

"Mój głos sprzedawany będzie za 3 grosze"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2012 19:38
Tak mówił Józef Piłsudski podczas nagrania w 1924 roku. Ta i wiele więcej perełek znajduje się w zbiorach archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękne czasy polskich stoczni

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 19:20
Dziś próżno szukać potęgi tych zakładów. Na szczęście w radiowym archiwum wciąż znajdują się nagrania z dawnych lat. Czwórka zaprasza w podróż do Gdańska, Szczecina i Gdyni lat 60.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:38
Tym razem dziennikarze Czwórki przekopali zasoby Archiwum Polskiego Radia w poszukiwaniu nagrań, które obrazowałyby budowę pierwszych kopalni w Polsce i obchody górniczych świąt.
rozwiń zwiń