Jak żuki i spychacze poskromiły wielką rzekę

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Elektrownia Wodna we Włocławku jest największą elektrownią przepływową w Polsce. Różne etapy jej powstawania uwieczniali w archiwum dziennikarze Polskiego Radia. Posłuchaj, co udało im się zarejestrować.
Audio
  • Z Archiwum Polskiego Radia: Elektrownia Wodna we Włocławku

Koncepcja wybudowania elektrowni wodnej pojawia się w pierwszej połowie lat 60.: - Zbudujemy największą na dolnej Wiśle hydroelektrownię i stworzymy zbiornik przeciwpowodziowy. Prace zakończymy za 9 lat - tak zapowiadał w 1963 roku naczelny inżynier budowy.

I słowa dotrzymał, obiekt rzeczywiście został oddany do użytku w 1969 roku. Zanim to jednak się stało reporterzy Polskiego Radia sekundowali pracownikom budowy i co jakiś czas wysyłali do słuchaczy relacje z "pola boju". W 1968 roku jeden z nich odwiedził siłownię, czyli najbardziej newralgiczny odcinek robót: - Znajdujemy się w pomieszczeniu, którego ściany zwężają się coraz bardziej, a dno wznosi się do góry. Mam wrażenie, że to tor saneczkowy a nie elektrownia - ekscytował się dziennikarz, autor reportażu "Z budowy Stopnia Wodnego we Włocławku".
Tajemnice elektrowni we Włocławku w "Czwartym wymiarze" odkrył Dominik Olędzki. A tutaj znajdziesz ciekawostki i historyczne nagrania z Archiwum Polskiego Radia > > >
kul

Czytaj także

Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:38
Tym razem dziennikarze Czwórki przekopali zasoby Archiwum Polskiego Radia w poszukiwaniu nagrań, które obrazowałyby budowę pierwszych kopalni w Polsce i obchody górniczych świąt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice FSO: wszystko metodą spawalniczą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 18:30
7 listopada 1951 roku pierwszy samochód opuścił FSO na Żeraniu. Postanowiliśmy spojrzeć na historię fabryki przez pryzmat materiałów z Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia. Historia legendarnych polskich ciągników

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 19:30
Zakłady mechaniczne Ursus powstały pod koniec XIX wieku. Niewielu wie, że na początku produkowały silniki, eksportowane głównie do carskiej Rosji i samochody wojskowe. Najbardziej znane jednak są z produkcji ciągników. W Czwórce przenosimy się do lat 70. i 80., gdy dla tej fabryki nadszedł czas zmian.
rozwiń zwiń