Podwodne Muzeum w Meksyku: na dnie morza spoczywa 400 ludzkich figur

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 17:50
W głębi Morza Karaibskiego w Cancun w Meksyku powstaje podwodne muzeum. Na dnie morza stanęło 400 rzeźb, które można podziwiać przez maskę do nurkowania, albo przez szklane dno małej łódki.
Audio
  • Zanurkuj z nami do Podwodnego Muzeum w Meksyku (Czwarty wymiar/Czwórka)
Podwodna rzeźba The Silent Evolution w Meksyku
Podwodna rzeźba The Silent Evolution w MeksykuFoto: Jason deCaires Taylor/Wikipedia Commons

 - W 2009 roku zainstalowano trzy pierwsze figury. Ich twórca, Jason de Caires Taylor, nazwał je: Płonący Człowiek, Ogrodniczka i Pisarz - opowiada Grzegorz Dzięgielewski z magazynu "Podróże". - Rzeźby przedstawiają ludzkie postaci, w skali 1:1 i wyglądają tak, jak gdyby nigdy nic, siedziały sobie pod wodą.

Instalacja ma zwrócić uwagę zwiedzających na problem ochrony raf koralowych. Dlatego też rzeźby stworzone zostały z materiałów, które sprzyjają osadzaniu się na nich naturalnych stworzeń morskich. Proces zmian jest tak gwałtowny, że po kilku miesiącach wyglądają, jakby tkwiły tu od wieków.

- To jest projekt, który ma odciągnąć zainteresowanie turystów od pobliskich zniszczonych raf w rezerwacie przyrody - Magdalena Fijołek z pióra podróży "eSKY". - I spełnia swoje zadanie. Pokazuje to, co jest pod wodą, jednocześnie chroni koralowce i przyciąga tłumy zwiedzających.

Co więcej, Podwodne Muzeum w Meksyku wcale nie jest dostępne wyłącznie dla nurków. Dzięki łodzi ze szklanym dnem ten niesamowity podwodny świat może podziwiać każdy z nas.

fot.
fot. Jason de Caires Taylor/ Wikimedia Commons

kul

Czytaj także

Meksyk: starożytna kultura Majów i święta Coca-Cola

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 13:00
Coca-Cola, uznawana za święty napój, kościół chrześcijansko-indiański, Jan Chrzciciel na mule i piwo z limonką - kultura Meksyku pełna jest niespodzianek i ciekawostek, o którym Europejczykom nawet się nie śniło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wczasom "all Inclusive" mówimy stanowcze "nie"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:57
Od 13 do 16 czerwca odbywać się będzie w Warszawie Festiwal Podróżniczy Lama World Adventure, który jest organizowany przez Fundację Lama World.
rozwiń zwiń