Jak daleko jest burza?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 18:04
W lecie zazwyczaj świeci piękne słońce, zdarzają się jednak też wyładowania atmosferyczne. Czasem warto wiedzieć jak daleko od nas jest burza - można to policzyć.
Audio
  • Jak daleko jest burza? - jak to obliczyć (Czwarty Wymiar/Czwórka)
Jak daleko jest burza?
Foto: flickr

Sposobów na to jak obliczyć jak daleko od nas jest burza jest bardzo dużo. Najlepsze są oczywiście te sprawdzone.
- Najprostszym słynnym, acz nieprawdziwym, sposobem pomiaru odległości od burzy jest pomiar czasu od błyskawicy do grzmotu, który mówi nam, że liczba sekund, która nam wyszła jest równa liczbie kilometrów w jakiej znajduje się od nas burza - mówi Krzysztof Gronek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. - Prostym i prawdziwym sposobem jest przypomnienie sobie wzoru na drogę w ruchu jednostajnym, ponieważ dźwięk rozchodzi się w ruchu jednostajnym. Ten wzór to droga równa się prędkość razy czas. Jeżeli widzimy błyskawicę, mierzymy czas. Wartość prędkości dźwięków w powietrzu  to około 340 m na sekundę. Może się ona nieznacznie różnić w zależności od temperatury czy wilgotności powietrza. Wystarczy te dane przemnożyć i wychodzi nam odległość od burzy.

Wtedy już wiemy czy uda nam się umknąć przed deszczem, czy już nic nas nie uratuje. A latem, czasem miło jest zmoknąć, choć piorunów lepiej się strzec.

(pj)

Zobacz więcej na temat: burza Czwórka NAUKA pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zalane miasta to nasza wina

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 12:29
Każde z województw doczekało się już swojego "basenu" na ważnej arterii komunikacyjnej. Winny jest temu jest ulewny deszcz, ale też zaniechania człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pioruny kuliste zagadką dla naukowców

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:49
Intensywne wyładowania atmosferyczne powodują zarówno powodzie, jak i pożary. Człowiek nie jest w stanie zapanować nad burzą, a niektóre jej elementy są wciąż zagadką dla naukowców. Jedną z nich jest piorun kulisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Którą ręką odbierasz telefon komórkowy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 11:54
W "Czwartym Wymiarze" sprawdzimy badania szalonych amerykańskich naukowców z Henry Ford Hospital w Detroit. Badacze (używając ankiety umieszczonej w internecie) zapytali uczestników do którego ucha przykładają telefon, oraz czy są prawo czy leworęczni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Półmrok sprzyja kreatywności

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 18:17
Jasne, intensywne światło przy pracy niekoniecznie musi działać na nas dobrze. Podobno to właśnie półmrok sprzyja genialnym pomysłom.
rozwiń zwiń