Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 18:20
200 eksponatów - wszystkie przydatne na miejscu zbrodni. Jeśli chcesz poznać tajniki pracy w wydziale dochodzeniowym odwiedź Muzeum Kryminalistyki w Słupsku.
Audio
  • Muzeum Kryminalistyki w Słupsku - pojedź tam! (Czwarty wymiar/Czwórka)
Jak będzić bimber? Dowiesz się w muzeum w Słupsku
Foto: Glow Images/East News

Słupskie muzeum to drugie tego typu miejsce w Polsce. Powstało w Szkole Policji, w nim też będą realizowane pierwsze zajęcia z kryminalistyki dla młodych policjantów. Wśród zgromadzonych w muzeum eksponatów znajdują się: przyrządy do zabezpieczania linii papilarnych na miejscu zbrodni, modele broni, aparaty fotograficzne a nawet pierwsza kamera wideo używana przez polską policję. Najstarsze z przedmiotów pochodzą z lat 30. ubiegłego wieku.

- W jednym z pomieszczeń prezentujemy stare pędzle daktyloskopijne oraz materiały do tworzenia rysopisów pamięciowych - mówi młodszy inspektor Maciej Kalinowski ze słupskiej Szkoły Policji. - W kolejnej sali mamy zbiór broni palnej od początków naszego stulecia do końca ubiegłego wieku oraz narzędzia, którymi na stadionach posługują się pseudokibice. Z nieco lżejszych rekwizytów pokazujemy przyrządy do wytwarzania nielegalnego alkoholu, czyli do produkcji tak zwanego bimbru.

W muzeum odtworzono także celę aresztu, jaka mieściła się w tym miejscu w latach 50. w czasie funkcjonowania Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku. W takiej celi karę odbywali milicjanci, którzy nie stosowali się do regulaminu CWMO lub dokonywali innych przewinień. W pomieszczeniu tym znajdują się meble z tamtego okresu min. prycza, miska i sztućce.

Ale największą popularnością wśród zwiedzających i tak cieszy się... sala tortur.

kul

Czytaj także

Muzeum PRL-u: płatki mydlane, fototapeta i sklep, w którym nic nie ma

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 16:30
Żeby wybrać się w tę podróż w czasie nie potrzebny nam wehikuł. Wystarczy bilet do Rudy Śląskiej, bo tam właśnie mieści się Muzeum PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwodne Muzeum w Meksyku: na dnie morza spoczywa 400 ludzkich figur

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 17:50
W głębi Morza Karaibskiego w Cancun w Meksyku powstaje podwodne muzeum. Na dnie morza stanęło 400 rzeźb, które można podziwiać przez maskę do nurkowania, albo przez szklane dno małej łódki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Flanerzy rozmawiają z miastem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 13:30
Przyspieszenie tempa życia prowokuje opór i potrzebę powolnego smakowania miasta, czyli flanerowania.
rozwiń zwiń