Nie zawsze jednoznaczny zawód reportera

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 08:00
Joris Luyendijk w swojej książce "Szokujące fakty z życia reportera" ujawnia kulisy pracy korespondenta. Zdradza też tajemnice powiązań polityków, piarowców i dziennikarzy.
Audio
  • Kasia Węsierska rozmawia z Jorisem Luyendijkem o jego książce "Szokujące fakty z życia reportera” (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki Szokujące fakty z życia reportera
Fragment okładki "Szokujące fakty z życia reportera"Foto: mat.pras.

Joris Luyendijk nie czuł się dziennikarzem, do momentu, gdy znalazł się w sytuacji, w której musiał tę rolę podjąć. Jako korespondent relacjonował sytuacje w Sudanie, Iraku czy Jordanii.

- Nie byłem szkolony jako dziennikarz, więc ciągle zaskakiwano mnie jakimiś rzeczami, które dla innych reporterów były oczywiste - mówi holenderski reporter. - Pracowałem dla radia, gdy zaczął się wielki kryzys w Iraku i musiałem go dla nich relacjonować. Nie dostałem wizy do tego kraju, więc pojechałem do Jordanii, która leży bok. Zameldowałem się, w hotelu i co godzinę relacjonowałem to, co widzę w telewizji. Udawałem superbohatera w samym centrum wojny. To mnie bardzo zaskoczyło - opowiada.

Joris
Joris Luyendijk fot. Wikipedia/GNU

W "Szokujących faktach z życia reportera" dziennikarz wyjaśnia, że nie zawsze da się stworzyć obiektywną informację na temat tego, co dzieje się w danej chwili. - Czasem sami dziennikarze nie znają prawdy o sytuacji, w której się znaleźli. To trochę jak u Kapuścińskiego, dla mnie był on mistrzem w mówieniu wyłącznie tego, czego jest się pewnym.

Przeczytaj: Dla dziennikarzy IAR nic nie jest niemożliwe
Joris Luyendijk ujawnia też powiązania świata dziennikarskiego i polityki. - Tam każdy ma jakiś układ. Zdałem sobie sprawę, że potrzebujemy dziennikarstwa nie politycznego, ale dziennikarstwa o dziennikarzach. Dlatego zdecydowałem się pokazać kulisy pracy korespondenta, a te okazały się niezgodne z oczekiwaniami odbiorców, słuchaczy czy telewidzów.
"Szokujące fakty z życia reportera" to obraz dziennikarstwa, które powinno wyglądać trochę inaczej, pełne są gorzkiej refleksji, ale też propozycji zmian.
(pj/kd)

Czytaj także

Tomasz Michniewicz: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:00
- Chodzę trochę z głową w chmurach, a gdy do czegoś się "podpalę", nie zastanawiam się, czy to ma w ogóle sens i czy się opłaca, tylko to robię - opowiada o sobie pisarz Tomasz Michniewicz, autor książki "Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Passent: dla felietonisty to wspaniałe czasy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 20:00
Do sklepów trafiła właśnie książka Agaty Passent "Kto to pani zrobił?". Jest to zbiór felietonów, w których autorka zahacza o bardzo wiele tematów. Starała się jedynie unikać polityki. Na ile jej się udało?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Masłowska o sztuce mądrego besztania

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 12:00
Po osiągnięciu ogromnych sukcesów na polu literackim, Dorota Masłowska próbuje sił na scenie muzycznej. Pod pseudonimem Mister D. wydała niedawno album "Społeczeństwo jest niemiłe". - Jak dotąd nie doczekałam się żadnej recenzji, którą przeczytałabym z ciekawością - wyznała w Czwórce.
rozwiń zwiń