X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"MELCHIORY 2014" - reportaż jako gra zespołowa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 11:46
- Wańkowicz dokumentował wszystko, co tylko się działo i do dziś jest niedoścignionym mistrzem gatunku - mówi Irena Piłatowska, pomysłodawczyni konkursu "MELCHIORY". - Dla mnie to był najlepszy kandydat na patrona nagrody dla reportażystów. Tegoroczna jubileuszowa gala odbędzie się 23 maja.
Audio
  • Irena Piłatowska redaktor naczelna Studia Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia opowiada o "MELCHIORACH 2014" (Czwórka/Stacja Kultura)

Idea konkursu odwołuje się do najlepszych tradycji polskiego reportażu oraz postaci i dorobku Melchiora Wańkowicza. Natomiast celem konkursu jest promowanie indywidualności autorskich oraz ambitnych form twórczości radiowej, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych. - Pomysł, żeby stworzyć taki konkurs pojawił się w mojej głowie w 2004 roku - mówi Irena Piłatowska, redaktor naczelna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. - Na pierwszy rzut oka to nie było nic nowego, bo takie konkursy dla reportażystów istniały od dawna. Ale zawsze przeznaczone były dla radiowców, a mnie zależało, żeby docenić też koleżanki i kolegów z innych mediów. Chciałam połączyć wszystkich, którzy tym gatunkiem się zajmują.

Pierwszym laureatem "MELCHIORA" w nowopowstałej kategorii Inspiracja Roku był Mariusz Szczygieł. - Do dziś pamiętam jego ogromną radość, gdy trzymał statuetkę w ręku, głaskał ją bez przerwy i powtarzał "nie dość, że taka piękna, to jeszcze miła w dotyku" - wspomina gość "Stacji Kultura". - Cieszyli się także koledzy obdarowanego, bo reportaż to gra zespołowa.

Oraz bardzo wymagający gatunek dziennikarskiego wyrazu. - W reportażu nie tylko ważne jest to, czy się umie pisać, ale też to, czy jest się skrupulatnym dokumentalistą - opowiada przewodnicząca jury konkursu "MELCHIORY 2014". - Praca reportażysty tym różni się od pracy dziennikarza newsowego, że ten pierwszy smakuje świat, ten drugi jak najszybciej musi go opisać. Zbliżenie na szczegół, słuchanie człowieka... My, reportażyści musimy mieć czas, żeby osiągnąć mistrzostwo w tym fachu.

W tym roku o statuetki powalczy 137 reportaży radiowych, prasowych i telewizyjnych. Pracę oceniało jury w składzie: Irena Piłatowska, Hanna Krall, Krystyna Melion, Anna Sekudewicz, Maciej Drygas. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach: Premiera Roku, Inspiracja Roku oraz Radiowy Reportażysta Roku.

X Gala Reportażystów Polskich "MELCHIORY 2014" odbędzie się 23 maja w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich. Uroczystość poprowadzą: Anna Dereszowska i Andrzej Ferenc. Organizatorem uroczystości jest Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apetyt na wspólne gotowanie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 16:30
Studiują na różnych kierunkach, ale łączy ich pasja do gotowania. W Klubie Aktywności Rozmaitych wspólnie uczą się jak przyrządzać pyszne dania. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrobić coś dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 17:40
Elegancki garnitur i torbę na laptopa zamienił na plecak i aparat fotograficzny. Bartosz Maciejewski zrobił w życiu coś dla siebie. Zaczął realizować swoje marzenia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń