Wyjątkowe obliczy Warszawy lat 40.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 07:45
Do sklepów trafił właśnie album "Warszawa lata 40." To książka, która przełamuje stereotypy, opowiadając dzieje stolicy obrazami. Jej narrację tworzą nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Audio
  • O wyjątkowym albumie fotograficznym "Warszawa lata 40" opowiedział Bartłomiej Kuczyński, reprezentujący Narodowe Archiwum Cyfrowe (Czwórka/Stacja Kultura)
Fragment okładki albumu Warszawa lata 40, w którym znajdziemy nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
Fragment okładki albumu "Warszawa lata 40", w którym znajdziemy nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum CyfrowegoFoto: mat. pras.

Zdjęcia wpisane są w porządek pięciu odsłon – tematów przewodnich. Przechodząc przez rozdziały: powroty, odbudowa, ruch, od nowa, życie, jesteśmy świadkami wyjątkowej lekcji historii. Warszawa lata 40. to kilkaset niepublikowanych zdjęć opatrzonych komentarzami. To swego rodzaju podróż w czasie.
Kuba Kukla i Katarzyna Dydo nie ukrywali, że album zrobił na nich ogromne wrażenie i jest rzeczywiście wyjątkowy. - Miło mi to słyszeć i jest to częsta reakcja osób, które zaczynają oglądać stare zdjęcia. Stwierdzają oni wprost, że za ich sprawą dosłownie przenoszą się wstecz i czują się niemalże bohaterami tych fotografii - przyznał gość "Stacji Kultura" Bartłomiej Kuczyński, reprezentujący Narodowe Archiwum Cyfrowe.
PRZECZYTAJ TEŻ: "Warszawex" pokazuje nowe oblicze stolicy

Jedną z największych zalet wydawnictwa jest niesztampowe, oryginalne podejście do historii. - Odbiorca nabiera chęci, żeby poznać losy osób, które znajdują się na zdjęciach, chce wiedzieć, co się stało z tymi miejscami. Zdarzały się wcześniej podobne albumy, natomiast w tym naszym można zobaczyć fotografie najczęściej nigdzie niepublikowane, które niosą ze sobą ogrom emocji - przekonywał Kuczyński.
W jaki sposób Narodowe Archiwum Cyfrowe weszło w posiadanie zdjęć, jakie są kolejne plany wydawnicze w serii "Foto retro" - o tym więcej w nagraniu "Stacji Kultura".
ac/pj

Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa - najbardziej dzika stolica w Europie

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2014 14:20
Mocno zabiegani w życiu codziennym, bardzo często nie dostrzegamy wielu zjawisk przyrody, czy też świata zwierząt funkcjonującego równolegle. O tym, że jest on niezwykle fascynujący, możemy się dowiedzieć z albumu "Miejskie Safari".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Sawka: rysownik ma pełną władzę

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 13:45
Jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich rysowników. Satyryczne, kąśliwe ilustracje Henryka Sawki opisują rodzimą rzeczywistość od wielu lat, bawiąc kolejne pokolenia.
rozwiń zwiń