"Chopin był z UW". Uczelnia zaprasza na koncerty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 13:35
W tym roku Konkurs Chopinowski cieszył się rekordowym zainteresowaniem na całym świecie. Fani genialnego kompozytora mają kolejną okazję do posłuchania jego muzyki na żywo.
Audio
  • Sławomir Sokołowski z Fundacji Universitatis Varsoviensis o koncertach "Chopin był z UW" (Stacja Kultura/Czwórka)
Portret Fryderyka Chopina pędzla Marii Wodzińskiej
Portret Fryderyka Chopina pędzla Marii WodzińskiejFoto: Wikipedia/Domena publiczna

Uniwersytet Warszawski organizuje cykl koncertów i podkreśla, że Chopin był mocno związany z uczelnią. Młody Fryderyk nie tylko tam studiował, ale także mieszkał wraz z rodziną na kampusie, a miłośnicy jego twórczości do dziś tłumnie odwiedzają to miejsce.

- 200-lecie urodzin Chopina w 2010 roku ściągnęło do Polski więcej turystów niż Euro 2012. Niestety w naszym narodzie cały czas pokutuje to, że nie doceniamy tego, co sami posiadamy. Chopin, dzięki m.in. Paderewskiemu, przebił się do pierwszej ligi najbardziej genialnych artystów muzyki klasycznej - podkreślał Sławomir Sokołowski z Fundacji Universitatis Varsoviensis.

Pierwszy koncert UW zaplanowany jest na 10 stycznia, a gwiazdą wieczoru będzie pianista Eugen Indjic ze Stanów Zjednoczonych. Z audycji dowiecie się, z czego słynie ten artysta, gość Czwórki zdradził też, jakich innych wirtuozów fortepianu będzie można posłuchać w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Mateusz Patyk

Gość: Sławomir Sokołowski (Fundacja Universitatis Varsoviensis)

Data emisji: 29.12.2015

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

Fryderyk Chopin - właściwy człowiek na właściwym miejscu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 12:00
Choć Fryderyk Chopin studiował w Szkole Głównej Muzyki, a nie na Uniwersytecie Warszawskim, z tą drugą uczelnią również ma wiele wspólnego. - Mieszkał jej w murach i żył jej życiem - przekonuje prof. Jerzy Miziołek, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica serca Chopina ukrytego w kościele

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 20:00
Wielki polski kompozytor pochowany został na paryskim cmentarzu Père-Lachaise, ale jego serce, przemycone przez siostrę do Polski, od 1850 roku zamurowane jest w filarze kościoła św. Krzyża w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niewyjaśniona śmierć Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 14:30
Genialny polski kompozytor żył intensywnie, ale krótko. Zmarł w 1849 roku we Francji w wieku 39 lat, a w jego akcie zgonu jako przyczynę śmierci wpisano gruźlicę krtani i płuc.
rozwiń zwiń