Nowe Horyzonty. Między zachwytem a prowokacją

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 13:07
– Kino powinno inicjować rozmowy na ważne tematy – mówiła Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.
Audio
  • Nowe Horyzonty. Filmy, które zachwycają i prowokują (Stacja kultura/Czwórka)
Jednym z filmów pokazywanych na festiwalu Nowe Horyzonty będzie obraz Nicola Costantino: artefakt w reż. Natalie Cristiani
Jednym z filmów pokazywanych na festiwalu Nowe Horyzonty będzie obraz "Nicola Costantino: artefakt" w reż. Natalie CristianiFoto: Nowe Horyzonty/materiały prasowe

Trwającą od  21 do 31 lipca imprezę otworzy "Julieta" Pedra Almodovara, jednego z ulubieńców festiwalu, zamknie zaś "Komuna" Thomasa Vinterberga, jednego ze współtwórców słynnej Dogmy. W tym roku Nowe Horyzonty włączą się w działania Europejskiej Stolicy Kultury, przygotowując projekt "Mistrzowie kina europejskiego".

Joanna Łapińska opowiadała w Czwórce m.in. o tym, jacy wybitni reżyserzy z całej Europy zgodzili się wziąć udział w projekcie ("w najśmielszych marzeniach nie spodziewaliśmy się, że tylu odpowie pozytywnie na zaproszenie"), a także o programie filmowym i wydarzeniach specjalnych - jedno z nich to rzecz zupełnie bez precedensu w historii Nowych Horyzontów.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni literatury kryminalnej)

Data emisji: 19.07.2016

Godzina emisji: 11.15

kd/mc

Czytaj także

Tomasz Wasilewski - reżyser kobiet i emocji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 14:30
- Czasy transformacji obserwowałem z perspektywy mojej mamy, starszej siostry, ich koleżanek i przyjaciółek. Wydaje mi się, że kobietom w tamtym okresie zabrakło narzędzi, żeby rozpracować nową rzeczywistość - mówi Tomasz Wasilewski, reżyser "Zjednoczonych Stanów Miłości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje w kinie. "Kamper", "Ghostbusters" i co jeszcze?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 17:50
- Kamper jest 30-letnim testerem gier, zagubionym w życiu, niedojrzałym emocjonalnie. I pewnie w tej historii nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie to, że reżyser pozwolił nam na całkowitą improwizację - opowiada odtwórca tytułowej roli Piotr Żurawski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tajemnice Manhattanu". Intryga, od której nie ma ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 12:25
Jak opowiadała w Czwórce Kinga Michalska, dzięki książce "Tajemnice Manhattanu" czytelnik zanurza się w mroczny klimat wielkomiejskiej, pełnej tajemnic ulicy i w intrygę, z której nie sposób się wyplątać.
rozwiń zwiń