Jan Miodek o słowach, które się rozpychają

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:00
Słowa, których nadużywamy, mówią o nas więcej niż socjologiczne badania - twierdzą profesorowie Jan Miodek, Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski i w najnowszej książce "Trzy po 33" tłumaczą m.in. to, że modowa szafiarka to nie szafarka szafującą dobrami wszelakimi.
Audio
  • Trzech tenorów językoznawstwa opowiada o modnych słowach w naszym języku (Stacja Kultura/Czwórka)
Profesor Jan Miodek w 2014 roku odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej
Profesor Jan Miodek w 2014 roku odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia podczas uroczystej sesji Rady MiejskiejFoto: PAP/Maciej Kulczyński

- Andrzej jest uczulony na neosemantyzmy i drażnią go bezmyślne kalki znaczeniowe przejęte z angielskiego, Jurek jest zakochany we wgryzaniu się w strukturę formalno-znaczeniową słowa, a ja lubię odniesienia historyczno-językowe. Nasza książka to wypadkowa cech całej naszej trójki - mówi prof. Miodek i dodaje, że modne słowa pokazują, że staliśmy się... nerwowi i nieufni. - Pokazuje to kariera czasownika "podejrzewać". Już nikt nie sądzi, przypuszcza i mniema, tylko ciągle podejrzewa - wyjaśnia.

prof. Jan Miodek Granica mojej odporności psychicznej na agresję językową już dawno się wyczerpała. Ubolewam nad tym zwłaszcza w kontekście swojej miłości do sportu. Z żadnym z wnuków na meczu nie byłem, bo mi syn z synową nie pozwolą zabrać ich na stadion

Rozmówcy Martyny Ogonek tłumaczą też, które słowa powinniśmy polubić, a które rozpychają się w naszym języku. Opowiadają także o triumfalnym powrocie "destynacji", której do niedawna można by ze świecą szukać.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 2.11.2016

Godzina emisji: 10.48

kul/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duński przepis na szczęście. "Kwestia wychowania"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:30
Duńczycy posiadają pewien sekret, dzięki któremu są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Poznały go i w swojej książce opisały Jessica Alexander i Iben Sandahl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Album "Kruche" Gaby Kulki to "miszmasz stylów"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 14:22
- Od postpunkowego kabaretu, poprzez jazz, aż po nowofalowy dancing - mówiła Katarzyna Dydo o wydanej we wrześniu nowej płycie tej wszechstronnej artystki. Po koncertach m.in. w Londynie, Pradze czy Oslo, 22 października Gaba Kulka wystąpi w Warszawie.
rozwiń zwiń