Ted Chiang. Pisze fantastykę dla humanistów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 13:37
Tym razem w "Stacji Kultura" znawczyni i miłośniczka literatury Kinga Michalska przenosi nas w świat autora, którego opowiadanie stało się przyczynkiem do powstania filmu "Nowy początek".
Audio
  • Ted Chiang - fantastyką opowiada o współczesności (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Jak wyjaśnia Kinga Michalska - Ted Chiang, autor m.in. zbioru opowiadań "Historia twojego życia", pisze przede wszystkim krótkie formy i biją się o niego największe amerykańskie periodyki sciene fiction. Przez pryzmat fantastyki opowiada nam o współczesności. - Autor zadaje pytanie co by było gdyby. Zastanawia się nad sprawami, które nas wszystkich interesują - przekonuje literaturoznawczyni.

Kinga Michalska Ted Chiang odwołuje się do założenia, że podwaliny naszego świata są bardzo kruche. Wystarczy jeden ruch, żeby sens pewnych działań się zawalił

W zbiorze opowiadań "Historia twojego życia" mamy zatem hormon na rozwój inteligencji, podważanie zasad matematyki, a także historię lingwistki, która nawiązuje kontakt z siedmionogimi obcymi. Nietuzinkowe tematy Ted Chiang, informatyk, który literackiego rzemiosła uczył się na kursie dla autorów science fiction, oprawia w oryginalne formy literackie - bawi się nimi.

Czy opowiadania Teda Chianga można przyrównać do literatury Stanisława Lema oraz co to jest "kaliognozja" - tego dowiecie się słuchając nagrania rozmowy ze "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury )

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 11.35

jsz/kd

        

Czytaj także

Totalitaryzm według pszczół

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 14:15
"Rój", debiutancka powieść brytyjskiej pisarki Laline Paull, wymyka się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym. Co o niej sądzi Czwórkowa znawczyni literatury, Kinga Michalska?
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-booki vs druk. Czeka nas czytelnicza rewolucja?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 12:31
Mamy obecnie do czynienia z paradoksem. Z jednej strony badania pokazują, że książek nie czytamy - pomimo licznych kampanii czytelnictwo promujących w 2015 roku aż 63 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki - z drugiej jednak, wzrasta sprzedaż e-booków. Czy księgarze będą zwijać interesy?
rozwiń zwiń