"Mistrz i Małgorzata". Książka, której miało nie być

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 15:06
Książka rosyjskiego pisarza i dramaturga Michaiła Bułhakowa jest dziś jedną z podstawowych lektur młodzieży w Polsce i Rosji. - Tymczasem pierwszą wersję "Mistrza i Małgorzaty" autor spalił - mówi Kinga Michalska, miłośniczka i znawczyni literatury.
Audio
  • Kinga Michalska o powstawaniu powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa (Stacja Kultura/Czwórka)
Czarny kot w mieszkaniu-muzeum Michaiła Bułhakowa
Czarny kot w mieszkaniu-muzeum Michaiła BułhakowaFoto: PAP/ITAR-TASS/Konstantin Postnikov

Kinga Michalska "Mistrz i Małgorzata" to była bardzo nowatorska powieść: formy literackie - satyra, baśń, przypowieść religijna, którymi posługiwał się Bułhakow, jego pomysły dotyczące fabuły, wątki prowadzone równolegle - wszystko to broni się i jest aktualne do dzisiaj

Jak opowiadała w Czwórce Kinga Michalska, mało brakowało, a ta książka w ogóle by nie powstała. - Bułhakow zaczynał jako lekarz wenerolog, był także dziennikarzem, kronikarzem, konferansjerem w małym teatrzyku - opowiadała Michalska. - Potem zaczął pisać, a "Mistrza i Małgorzatę" tworzył przez 12 lat. Ukończył to dzieło w 1940 roku, czyli niemal na łożu śmierci - dodała.

Jak tłumaczyła Michalska kolejnym czynnikiem, który mógł wpłynąć na losy powieści była wszechobecna w stalinowskiej Rosji cenzura. Ile wersji "Mistrza i Małgorzaty" musiało powstać, by książka w końcu ujrzała światło dzienne i którą z nich - wcale nie ostatnią - jest powieść znana do dziś? To zdradziła Kinga Michalska w Czwórce. W programie rozmawialiśmy także o tłumaczeniach powieści Bułhakowa na język polski.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

bradl 1200.jpg
Komiks "Bradl" - pełnokrwista opowieść historyczna

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/jsz

Czytaj także

"Pewna pani z telewizji", czyli dziennikarstwo od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 13:49
- Chciałam ważne rzeczy związane z moim zawodem przemycić do tej książki, pokazać, jak wygląda "kuchnia dziennikarska" - mówiła jej autorka, dziennikarka Anna Mentlewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domena publiczna. Co wolno nam ściągać z sieci?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 12:53
- Domena publiczna to wszystkie te utwory, zasoby kultury, co do których nie ma wątpliwości, że możemy z nich korzystać w dowolny sposób - tłumaczyła Ewa Majdecka z Centrum Cyfrowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oczytani serialowo. Co nas zelektryzuje w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 14:00
Dlaczego kochamy seriale? - Każdy ma swoje usprawiedliwienie. Ja uważam, że mówią nam one bardzo dużo o współczesności - mówiła w Czwórce dziennikarka zajmująca się kulturą i blogerka Anna Luboń.
rozwiń zwiń