Nagroda im. Herberta. "Dla odważnych i bezkompromisowych"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 16:20
- Hip-hop to bardzo ciekawa gałąź współczesnej poezji. Nie jestem pewna, czy raperzy mieliby szansę otrzymać Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta, ale moglibyśmy pomyśleć o innym wyróżnieniu - mówi Maria Dzieduszycka z Fundacji im. Z. Herberta.
Audio
  • Kto ma szansę otrzymać Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta? (Stacja Kultura/Czwórka)
Poeta, prozaik Zbigniew Herbert w swoim mieszkaniu w Warszawie - 1963 rok
Poeta, prozaik Zbigniew Herbert w swoim mieszkaniu w Warszawie - 1963 rokFoto: PAP/Cezary Langda

Maria Dzieduszycka Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest za całokształt twórczości, a jej celem jest wyróżnianie wybitnych dokonań artystycznych i intelektualnych, nawiązujących do świata wartości, wokół których grawitowała twórczość Herberta

Tegoroczny laureat zostanie ogłoszony 6 marca, zaś uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 25 maja w Teatrze Polskim w Warszawie.- Jak dotąd uhonorowaliśmy tym wyróżnieniem czterech poetów, w tym jednego Polaka, Ryszarda Krynickiego - opowiada gość Czwórki i podkreśla, że tak zadecydowało grono jurorów, które składa się ze światowych autorytetów w dziedzinie literatury. - Nominacje są tajne i nie zna ich nikt oprócz jurorów i sekretarza jury. Dotychczasowe edycje pokazały zaś, że brani są pod uwagę twórcy z każdgo kontynentu - tłumaczy Dzieduszycka.

Nasz gość opowiada także jak wyglądają obrady jury i czy zdarza się, że ktoś trzaśnie drzwiami. Tłumaczy też, kto ma szansę sięgnąć po to wyróżnienie.


Maria Dzieduszycka i Kasia Dydo Maria Dzieduszycka i Kasia Dydo

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Maria Dzieduszycka (Fundacja im. Z. Herberta)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 10.14

kul/fbi

 


Czytaj także

Jeremi Przybora. Polskim szeleścił najpiękniej

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:05
A 12 grudnia obchodziłby 101. urodziny. Z tej okazji w "Kluczu kulturowym" o mistrzu słowa opowiadała Teresa Drozda, dziennikarka Radia dla Ciebie, redaktorka "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory oraz znawczyni jego twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarci pomiot". Szekspirowska "Burza" w więzieniu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2017 15:03
"Czarci pomiot" autorstwa kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood, to jedna z powieści, stworzonych w ramach "Projektu Szekspir" i inspirowanych dziełami legendarnego twórcy.
rozwiń zwiń